40. ročník Rally Košice sa zapísal do histórie košickej rally

Maďarská posádka Norbert Herczig – Igor Bacigál sa zapísala do histórie Rally Košice ako víťaz 40. ročníka tejto náročnej dvojetapovej súťaže. Ktorá posádka bude tou najrýchlejšou v tomto roku sa dozvieme už o mesiac.

Začiatkom septembra sa v minulom roku uskutočnil jubilejný 40. ročník automobilovej súťaže Rally Košice, ktorá začala svoju históriu písať už v roku 1971 pod názvom Rallye VSŽ Košice. Organizátori z Auto Klubu Košice pripravili pre súťažné posádky dokopy 11 rýchlostných skúšok na meranej trati dlhej 141,5 kilometrov. Keďže súťaž bola zaradená do FIA Zóny strednej Európy, Majstrovstiev Slovenska, Majstrovstiev Maďarska, Slovenského rally pohára a maďarskej Rallye2, na trati sa predstavilo až 128 súťažných posádok. V predvečer súťaže sa v Hoteli Yasmin uskutočnilo aj spoločenské stretnutie bývalých víťazov a dlhoročných organizátorov, ktorí si kolážou fotiek a videí pripomenuli všetky ročníky štyridsaťročnej histórie košickej rally. Zaujímavý je fakt, že na štart vlaňajšieho ročníka sa postavili nielen viacerí víťazi niektorých z predchádzajúcich ročníkov, napr. Tibor Cserhalmi, Jozef Béreš, Jozef Béreš ml., Igor Drotár, Vladimír Bánoci, ale aj synovia víťazov a to Martin Koči či Pavel Valoušek.

Samotná súťaž odštartovala v sobotu presne na obed prejazdom cez štartovú rampu na Hlavnej ulici, odkiaľ sa už posádky presunuli na RS1. Sobotnú etapu tvorilo šesť rýchlostných skúšok na troch tratiach. Najväčší súboj mohli diváci sledovať medzi dvomi maďarskými posádkami a to Herczig – Bacigál (Škoda Fabia S2000) a Kazár – Szoke (Ford Fiesta R5). Presne v tomto poradí napokon došli aj do cieľa, no s maličkým rozdielom len 1,6 sekundy. Medzi slovenskými posádkami patrilo prvé miesto dvojici Martin Koči – Lukáš Kostka na Citroene DS3 R3T. 

O absolútnom víťazovi mala rozhodnúť nedeľná etapa s piatimi rýchlostnými skúškami. Organizátori po prvýkrát zaradili aj okruhovú RS Optima, ktorá bola mimoriadne zaujímavá najmä pre divákov. Aj tento súťažný deň zvládli najlepšie Norbert Herczig s Igorom Bacigálom, ktorí svoj náskok pred najbližšími súpermi navýšili na 2,7 sekundy a odniesli si okrem absolútneho víťazstva aj prvé miesto v slovenskom i maďarskom šampionáte. Druhé miesto získali Miklós Kazár s Tamásom Szokem a tretie miesto András Hadik s Krisztiánom Kertészom (Subaru Impreza R4). Najrýchlejšími Slovákmi boli v druhej etape Igor Drotár s Vladom Bánocim na Škode Fabia WRC. V súťaži teamov sa po oba dni tešili v tíme Drotár Autošport. Slovenský rally pohár priniesol dvoch rôznych víťazov. Zatiaľ čo v sobotu boli najrýchlejší Peter Haluška s Pavlom Kočíkom, v nedeľu ich predbehli Ján Kundlák s Marcelom Hrankom.

Súčasťou tohtoročného 41. ročníka Rally Košice je opäť maďarský šampionát, vďaka čomu úskalia košických tratí preveria schopností širokého jazdeckého poľa, ktoré predpovedá zaujímavé súboje nielen o absolútne víťazstvo, ale aj v jednotlivých triedach. 

Zdenka Tamášová
Tlačové stredisko 41. Rally Košice