46. ročník Rally Košice je zrušený

V jubilejnom 50. roku existencie nášho autoklubu musíme pristúpiť po prvýkrát v jeho histórii k oznámeniu, že súťaž, na príprave ktorej sme pracovali šesť mesiacov a máme ju dobre pripravenú, musíme zrušiť. Rušíme súťaž, ktorá mala byť po viacročnej prestávke opäť zaradená aj do Majstrovstiev Poľska o čo sme sa dlho snažili, súťaž, ktorá má veľkú podporu mesta Košice a SAMŠ.

Dôvody pre naše ťažké rozhodnutie sú v dvoch rovinách:

V prvom rade, aj napriek opatreniam Úradu verejného zdravotníctva, by sa rally teoreticky mohla uskutočniť, ale reálne to nie je možné. Rally by musela byť bez divákov, čo je na desiatkach kilometrov trate priam nemožné zabezpečiť a navyše vyhlásený núdzový stav spôsobil, že nám Košická záchranka napriek potvrdenej objednávke zrušila poskytnutie sanitiek. Ohrozené je zabezpečenie spojenia na tratiach rýchlostných skúšok a postupne dostávame informácie od ľudí z nášho 250-členného organizačného tímu dobrovoľníkov, že sa súťaže nemôžu zúčastniť z dôvodov karantény, zákazov od ich zamestnávateľov, či z obavy o svoje zdravie.

V druhom rade je to naše presvedčenie, že v čase, keď lekári, zdravotníci a ostatné záchranné zložky bojujú s pandémiou, my zorganizujeme a uskutočníme podujatie, kde reálne aj pri dodržaní všetkých nariadených opatrení môže dôjsť k rozšíreniu vírusu medzi jeho 700 účastníkov. Bolo by preto neetické a občiansky nezodpovedné, v čase keď nás pani prezidentka, vláda a ostatné autority vyzývajú k zodpovednému občianskemu správaniu sa, organizovať podujatie s rizikom ochorenia.

Veríme, že sa naše ťažké rozhodnutie stretne s pochopením najmä u priamych aktérov súťaže. Veríme, že sa nám podarí 46. ročník Rally Košice zorganizovať v budúcnosti.

Gabriela Szczeczinová
predsedníčka organizačného výboru