78 prihlásených posádok na 48. Garrett Rally Košice

Šesť národností, sedemnásť automobiliek, jedenásť klasifikácií, 78 posádok a z toho štrnásť žien. To sú základné charakteristiky, ktoré vychádzajú zo zoznamu prihlásených na 48. Garrett Rally Košice.

Už budúci víkend, v dňoch 21.-23.10.2022 odštartuje posledná súťaž z tohtoročného kalendára Majstrovstiev Slovenska v rally a rovnako tak aj Majstrovstiev Poľska v rally, ktorá rozhodne o majstroch oboch spomínaných krajín. Vďaka podpore generálneho reklamného partnera – spoločnosti Garrett Motion Slovakia s.r.o., nesie názov 48. Garrett Rally Košice a okrem národných šampionátov je zaradená aj do FIA Majstrovstiev zóny strednej Európy moderných i historických vozidiel.

Na súťaž je prihlásených 78 posádok zo šiestich krajín a to zo Slovenska, Poľska, Česka, Maďarska, Švédska a Lotyšska. Obe najvzdialenejšie posádky – Tom Kristensson s Andreasom Johanssonom a Martin Sesks s Renarsom Francisom, sú pravidelnými účastníkmi súťaží európskeho i poľského šampionátu a v sezóne 2020 sa dokonca stretli v súboji o juniorský titul majstrov vo svetovej rally, v ktorom získali prvé (Kristensson) a druhé (Sesks) miesto. Na košických tratiach ich uvidíme tiež v tomto poradí so štartovnými číslami 2 a 4. Jednotku na svojej Škode Fabia Rally2 Evo ponesie šesťnásobný majster Slovenska v rally, Grzegorz Grzyb so spolujazdcom Adamom Biniedom, ktorí zabojujú o siedmy titul. V absolútnom poradí ich môže ohroziť už len domáca bratská posádka Jaro a Erik Melichárek, ktorí odštartujú na Forde Fiesta RS WRC so štartovným číslom 3. Piatou prioritnou posádkou sú Tomáš Kukučka s Petrom Vejačkom na Mitsubishi Lancer Evo VI.

V ďalšom poradí nasledujú maďarská dvojica Német – Szabó, dve poľské posádky Tochowicz – Bialowas a Polonski – Sitek a po nich tri slovenské dvojice. Spomenieme určite navrátilca na súťažné trate Jozefa Béreša so spolujazdcom Radovanom Plichtom či vedúcu posádku skupiny CEZ2 FIA Majstrovstiev zóny strednej Európy Majerčák - Slovák. Po nich nasledujú ďalšie známe posádky na vozidlách s pohonom oboch náprav i s pohonom 2WD. Tiež posádky historických majstrovstiev, Slovenskej trofeje pravidelnosti historických vozidiel, Slovenského rally pohára a Regionálneho rally pohára. V mnohých triedach je koncoročné poradie ešte nejasné, takže o súboje nebude núdza či sa jedná o motoricky silnejšie alebo slabšie vozidlá.

Trať 48. Garrett Rally Košice pozostáva celkovo z 11 rýchlostných skúšok s dĺžkou 125,5 km. Prvá etapa sa uskutoční v sobotu 22.10. na rýchlostných skúškach RS 1/3/5 Izra s dĺžkou 10 km a RS 2/4 Bogota s dĺžkou 18,65 km. Druhá nedeľňajšia etapa pozostáva z RS 6/8/10 Jahodná dlhej 12,75 km a RS 7/9/11 Ružín dlhej 6,65 km. Štart súťaže je naplánovaný na sobotu od 13. hodiny výjazdom vozidiel zo servisného parkoviska v areáli Košickej futbalovej arény. Mená víťazov sa dozvieme na cieľovej rampe rovnako v KFA od 13:45 hod.

Auto klub Košice