Ako spomínajú na Rally Košice legendárni jazdci?

Jedna z najtradičnejších motoristických akcií na Slovensku je za rohom. Už za dva týždne sa vo východnej časti krajiny rozburácajú silné motory súťažných vozidiel, ktoré odštartujú do jubilejného 50. ročníka Garrett RALLY KOŠICE. Súťaž, ktorá má za sebou bohatú históriu, počas ktorej sa do sŕdc fanúšikov i jazdcov zapísala veľkým množstvom príbehov. Ako na túto súťaž spomínajú tí, ktorí si z nej v minulosti odvážali trofeje pre víťazov?

Zrod košickej súťaže sa datuje do sedemdesiatych rokov minulého storočia. Už v tom čase boli diváci okolo tratí svedkami strhujúcich športových výkonov, jednou z ikon súťaže sa vtedy stal domáci jazdec Ivan Pallag, ktorý spoločne s navigátorom Eugenom Jurkovičom vystúpil na najvyšší stupienok pódia pre víťazov celkom trikrát. „Rád spomínam na lesné rýchlostky, tam mizol výkon auta. Stále mám čerstvo v pamäti rok 1976, keď sme štartovali so surovým motorom a bez testu. Bratislavčania si mysleli, že nemáme šancu, lebo mali vyšší výkon, no my sme zabojovali vďaka prevodovke. V noci som tam bez vedomia mojich mechanikov vložil iné ozubené kolieska, ktoré však boli v súlade s homologáciou a spravili naozaj veľa. Ešte nám pomohol aj dážď. Dole Krásnohorským Podhradím sme vtedy leteli so žhavými kotúčmi od bŕzd a ľudia sa nás pýtali či stíhame počas jazdy aj fajčiť, lebo odtiaľ lietali iskry. A dokázali sme všetkých poraziť, aj so slabším výkonom,“ spomínal trojnásobný víťaz súťaže.

Na začiatku 80. rokov sa súťaž stala súčasťou majstrovstiev Československa, čo do Košíc prilákalo hviezdne mená z celej republiky. Vôbec prvým víťazom majstrovských pretekov sa v roku 1982 stal Pavel Valoušek pilotujúci vozidlo Škoda 130 RS so spolujazdcom Karlom Jirátkom. „Košice sú mojím obľúbeným regiónom, do ktorého sa rád vraciam. Naša doba motorizmu veľmi priala, takže na ňu veľmi rád spomínam. Súťaže sa vtedy jazdili úplne iným spôsobom ako dnes, jazdievalo sa v noci, nebolo tam toľko technických obmedzení, a aj vďaka tomu máme veľa krásnych zážitkov. Špeciálne v Košiciach sa nepretekalo ľahko, trate boli náročné. Malo to aj svoje špecifiká, na ktoré sme z Čiech neboli zvyknutí, stávalo sa, že po nás lietali kamene, alebo že sme na trati stretli auto idúce do protismeru. Toto teda práve veľmi pekná skúsenosť nebola, ale k tej dobe to asi patrilo a všetci sme s tým počítali,“ usmial sa pri spomínaní Valoušek.

S Jirátkom na sedačke spolujazdca sa následne hneď dvakrát z víťazstva radoval ďalší legendárny český pilot Leo Pavlík, ktorý ako prvý do Košíc priviezol krásne vozidlá Audi Quattro. „V Košiciach sa nám vždy páčilo, hlavne preto, že sme tam ich jazdievali rýchlo a darilo sa nám zachádzať dobré výsledky. Súťaž to bola náročná, najmä asfalty nad Košicami veľmi kĺzali, na čo sme si museli dávať veľký pozor,“ priznal šesťnásobný československý šampión. „Keď sme s Leom v Košiciach štartovali v roku 1986 na Audi Quattro skupiny B, bol to pre mňa asi najväčší zážitok. Najmä klasická lesná rýchlostná skúška Herľany – Banské mi ostala v pamäti,“ doplnil Jirátko.

V deväťdesiatych rokoch košická rally zmizla na nejaký čas z motoristickej mapy, po jej návrate na scénu tu neskôr žiaril Jozef Béreš staršie, ktorý ovládol ročníky 1994 a 1995. „Najradšej spomeniem na rok 1994, keď som jazdil ako profesionálny jazdec v Styllexe Michalom Kočim. Vtedy sme aj získali titul, boli to pekné časy. A najradšej na rýchlostku Herľany – Banské,“ usmieval sa Béreš.

Na jeho víťazné ťaženie košickou súťažou aj slovenským šampionátom následne počas prvého desaťročia nového milénia úspešne nadviazal aj jeho syn Jozef Béreš mladší, ktorý sa s vozidlami špecifikácie S2000 na východe radoval celkom trikrát. „V Košiciach som po prvýkrát štartoval v roku 2002 na Seate Ibiza Kit Car. Stále mám v pamäti súboj s Martinom Knajzlom, s ktorým som súperil o sekundy. V poslednej RS som spravil hodiny a tento súboj som prehral. Na začiatku to pre mňa bola veľká neznáma, tie trate som nespoznal. Mojou obľúbenou rýchlosťou je RS Herľany – Banské,“ potvrdil Béreš junior slová svojho otca.

Medzi trojnásobných víťazov patrí aj ďalší zo zástupcov mladšej generácie slovenských pilotov Martin Koči, ktorý sa v rokoch 2017 až 2019 radoval so Škodou Fabiou R5 trikrát v rade. „Spomínam na Rally Košice veľmi rád, je to pre mňa taká srdcová záležitosť, pretože som hrdý Košičan a trate v okolí poznám veľmi dobre. Chodil som sa na túto súťaž pozerať už ako malý, ešte keď pretekal môj otec. Veľmi živo si pamätám, keď štartoval s Enricom Bertonom, bol som sa na nich vtedy pozrieť na štarte RS Herľany, ktorá sa tuším ide aj tento rok. Že sa nám tam potom podarilo trikrát vyhrať považujem za veľkú česť a zadosťučinenie. Tento rok štartujeme so špecifickým autom, takže také vysoké ambície asi mať nebudeme, ale ako sa hovorí – nikdy nehovor nikdy. Každopádne sa veľmi teším,“ hovorí tridsaťjedenročný jazdec, ktorého tento rok na tratiach vídame za volantom vozidla Mitsubishi Lancer Evo III.

50. Garrett RALLY KOŠICE bude opäť patriť aj do poľského šampionátu, fanúšikovia sa tak môžu tešiť na naozaj silnú konkurenciu. Pri spomínaní bývalých víťazov tak nemôžeme zabudnúť ani na zástupcov našich severných susedov. Svoj v poradí tretí poľský titul si v roku 2012 v Košiciach vďaka celkovému víťazstvu zaistil neskorší majster Európy Kajetan Kajetanowicz. „Na Rally Košice mám krásne spomienky, pretože som tu získal a oslávil poľské tituly majstra. Veľmi sa mi páčila štartová a cieľová rampa v historickom centru mesta a aj rýchlostné skúšky so zmiešaným povrchom. Podmienky tu boli naozaj veľmi náročné, najmä keď pršalo,“ vybavil si pravidelný účastník súťaží majstrovstiev sveta.

Práve jazdci z Poľska v ročníkoch po covidovej pauze obsadzovali čelné pozície výsledkovej listiny. Výnimkou bol minulý ročník, kedy sa tentoraz bez účasti poľských majstrovstiev v Košiciach radoval Róbert Kolčák. Tento rok ale bude medzinárodné pole späť. Rozšíri niektorý z jazdcov svoju víťaznú zbierku, alebo sa do histórie košickej rally zapíše úplne nové meno? Dozvieme sa už cez víkend 12. – 14. júla.

Ďalší spravodajský servis v rámci 50. Garrett RALLY KOŠICE 2024 prinesieme v nasledujúcich tlačových správach. Uverejnené budú postupne na oficiálnej webovej stránke www.kosice.rallye.sk a na facebookovom profile. Informácie o košickej rally čerpajte aj v mobilnej aplikácii „Sportity“, heslo RallyKosice2024.

Poznámka: v tlačovej správe boli okrem iného využité spomienky jazdcov z vydaných tlačovín Auto Klubu Košice.

V Košiciach 30. júna 2024                           Vojtěch GARGULÁK, tlačové stredisko