Jediných pravidelných slovenských účastníkov svetovej rally uvidíme na domácej Rally Košice

Košický tím Styllex motorsport poteší svojich fanúšikov účasťou na domácej rally. Už tento víkend 10. – 11. septembra si odskočí zo svetových súťaží na 42. Rally Košice.

Slovenský šampionát v rally 2016 je vo svojom finále a vďaka medzierke medzi svetovými súťažami zaradenými do juniorského šampionátu JWRC sa ho zúčastní aj tím Styllex motorsport v zložení Martin Koči – Lukáš Kostka. Na súťažnom vozidle Citroen DS3 R3T z dielní Gekon Racing ponesú štartovné číslo 14. Toto číslo je zaujímavé tým, že práve na 14. mieste v hodnotení majstrovstiev Slovenska sa posádka nachádza a to aj napriek tomu, že štartovala iba na jedných pretekoch šampionátu. Domácu súťaž si však nemohla nechať ujsť. „Na Rally Košice sme sa rozhodli štartovať najmä kvôli tomu, že je to domáca súťaž pre mňa aj pre náš tím Styllex motorsport. Je veľmi príjemné ukázať sa aj na domácej pôde, no musím priznať, že je to po mnohých stránkach oveľa náročnejšie ako iné súťaže. Veľmi sa už na Košice teším a verím, že si preteky užijeme a podáme kvalitný výkon“, prezradil Martin Koči.

Dvojica Martin a Lukáš v tomto roku absolvovala už štyri svetové súťaže, z ktorých si odniesla aj dve druhé miesta. Štarty v Poľsku a Fínsku jej úplne nevyšli, a tak sa v priebežnom hodnotení juniorského šampionátu nachádza na piatom mieste. Domáca Rally Košice nebude pre posádku žiadnou novinkou, práve naopak. Martin na košických tratiach štartoval už trikrát a vždy patril medzi slovenskú špičku. Na okrúhlom 40. ročníku súťaže sa spoločne s Lukášom stali dokonca najrýchlejšou domácou posádkou. Košická rally sa v tomto roku stretla s veľkým nadšením aj v rožňavskom okrese a práve preto budú trate prvého súťažného dňa situované najmä v okolí mesta Rožňava. Tieto rýchlostné skúšky nie sú pre Martina až tak známe, ale o to bude samotný priebeh zaujímavejší. „Trate prvého súťažného dňa veľmi nepoznám. Rýchlostné skúšky Štós, Uhorná a ani mestský okruh v Rožňave som nikdy s rally autom neabsolvoval. Je to ale pre mňa o to väčšia výzva a som veľmi rád, že organizátor urobil takúto zmenu. Nedeľné rýchlostky sú mi trochu známejšie, aj keď Skároš a Regetu si tiež veľmi dobre nepamätám. V blízkosti Herlian máme chatu, takže tie jediné poznám naspamäť“, zhrnul košický jazdec.

42. Rally Košice pozostáva z dvoch súťažných dní, ktoré sa hodnotia v slovenskom šampionáte zvlášť. Na sobotu si organizátori pripravili šesť rýchlostných skúšok na troch tratiach a na nedeľu sedem rýchlostných skúšok na ďalších troch tratiach. Zoznam prihlásených posádok obsahuje až 107 súťažných posádok. Prvá z nich odštartuje do prvej skúšky v sobotu pred 14. hodinou.

 

Zdenka Tamášová