Kombinácie a šance

Už o niekoľko dní odštartuje záverečná súťaž rally v sezóne 2016. Poďme sa teda pozrieť, o čo všetko sa bude v Košiciach ešte bojovať.

Ako sa už stáva zvykom, aj tento rok nás na poslednom podujatí čaká boj o absolútneho majstra Slovenska v rally. V minulých rokoch tieto boje prebiehali nielen na tratiach ale končili a rozhodovalo sa až za zeleným stolom. Oba tieto súboje zviedol Grzyb s Melichárkom, raz uspel jeden a raz druhý, pričom výsledky na trati sa v oboch prípadoch po súťaži otočili. Uvidíme, čo prinesie a ako dopadne tento rok.

Úradujúcim majstrami Slovenska sú bratia Melichárkovci, ktorí ale už pred sezónou vzdali svoju obhajobu a tento rok sa do boja o slovenský titul nezapojili. Pred sezónou bol tak najväčším favoritom Grzyb, ktorý po troch tituloch v rokoch 2012 až 2014 sa musel v roku 2015 zmieriť len s druhým miestom. Súpermi mu podľa výsledkov s ostatných sezón mali byť Valoušek, Drotár, Kukučka a Majerčák. Po odjazdení podujatí v maďarskom Egri, českých Hustopečiach a na Slovensku v Poprade a Lubeníku je priebežné poradie nasledovné:

1.Valoušek ..... 165
2.Grzyb .......... 131
3.Ondrej ........ 106
4.Majerčák ...... 90
5.Hadik ............ 63
6.Kukučka ....... 59
7.Drotár ...........47
8.Bisaha .......... 46
9.Tomaštík ...... 42
10.Chvála .......... 41

V Košiciach sa bude bojovať o 2-krát 30 bodov, každý súťažný deň sa bude hodnotiť samostatne. Pri pohľade na tabuľku je teda zrejmé, že majstrom môžu byť ešte traja jazdci. Ktorý jazdec  bude majstrom síce  zatiaľ nevieme, ale jednu istotu už máme, majstrovský titul si určite pripíše slovenský team, keďže obaja zahraniční jazdci, aj Poliak Grzyb a aj Čech Valoušek súťažia za slovenské teamy.

Aj keď náskok Valouška vyzerá v tabuľke bezpečne a mohlo by sa zdať, že Grzyb už nemá všetko vo svojich rukách, nie je to celkom tak. Z hľadiska hodnotenia sa jazdcom do celkového poradia sezóny započítavajú body zo všetkých uskutočnených súťaží, pričom najhorší výsledok sa škrtá /nezapočítava sa/. U Valouška je to momentálne 25 bodov, 3-krát vyhral a 3-krát bol druhý, Grzyb má najhorší výsledok nedokončenú rally v Poprade, teda 0 bodov a Ondrej nebodoval na súťaži  v Hustopečiach, takže podobne ako Grzybovi sa mu budú započítavať všetky vyjazdené body v Košiciach.

Takže ako to vlastne vyzerá?
Momentálne je situácia vcelku vyrovnaná, obaja hlavní uchádzači o titul majú všetko vo svojich rukách. Ak by Grzyb oba súťažné dni vyhral, je majstrom bez ohľadu na Valouškov výsledok. Valoušek tak pre istotu titulu potrebuje aspoň raz Grzyba zdolať, resp. postačí mu, ak aspoň v jednom súťažnom dni zoberie body za druhé miesto a niekto iní zo štartového poľa zdolá aspoň raz poľského jazdca. Samozrejme musí to byť jazdec štartujúci v majstrovstvách Slovenska, keďže podujatie Rally Košice je zaradené aj do majstrovstiev FIA Zóny strednej Európy a aj do Majstrovstiev Maďarska v rally.

Možností ako to môže všetko dopadnúť je veľmi veľa, uvidíme po prvom dni, kto má k titulu bližšie. Podstatné pre oboch jazdcov je, aby neodstúpili už v priebehu prvého dňa, keďže v prípade Grzybovho odstúpenia by sme majstra Slovenska spoznali pravdepodobne už v polovici súťaže, v prípade Valouškovho odstúpenia a Grybovom dojazde by sa stav v podstate vyrovnal a celá sezóna by sa rozhodovala v poslednom dni, do ktorého by obaja vstupovali skoro s rovnakými šancami na absolútny titul, teda ak by Valouškovo vozidlo bolo schopné pokračovať, ináč by síce ešte šancu na titul mal, ale bola by oveľa menšia v porovnaní s Grzybom. Inač povedané, aj keď Valoušek nedokončí ani jeden súťažný deň, jeho šanca na titul bude žiť až do príchodu poľského jazdca na cieľovú rampu.  

A aby výpočet možných majstrov a ich cesty k titulu bol kompletný, pozrime sa na Ondrejove šance. Tu nemusíme zapájať veľa kombinatoriky, v jeho prípade je to veľmi jednoduché – teda načrtnutie riešenia, už oveľa zložitejšia bude realizácia priamo na trati budúcotýždňovej súťaže. Ondrej pre víťazstvo v absolútnom poradí MSR v rally musí vyhrať v sobotu a rovnako vyhrať aj v nedeľu. A keď sa mu to podarí, potom už stačí “len” aby Valoušek nezískal ani bod, teda v podstate nedošiel do cieľa ani v prvý a ani druhý deň a aby Grzyb dokončil maximálne jeden súťažný deň. Presnejšie aj v prípade Grzybovho zvládnutia celej súťaže sa tu aká-taká pravdepodobnosť v prospech Ondreja črtá, ale bavíme sa o umiestneniach v poradí napr. 2. a 12., 3. a 8., 4. a 6. čo je v zohľadnení štartujúcich jazdcov v MSR veľmi málo pravdepodobné.

Bojovať o umiestnenie v prvej trojke celoročnej klasifikácie bude Majerčák, ktorý môže dosiahnuť aj na druhé miesto, len o bronzovej pozícii ešte teoreticky rozmýšľajú Hadik, Kukučka a Drotár. Bisaha už ani nerozmýšľa, keďže sa na košické podujatie ani neprihlásil.

Stav v triedach
V triede 2 je to veľmi podobné z hľadiska rozdelenia šancí ako v absolútnom poradí, lebo Valoušek aj Grzyb využívajú vozidlá v tejto úprave. V triede by malo stačiť českému jazdcovi aj jedno tretie miesto k udržaniu priebežnej vedúcej pozície.

V triede 3 je situácia asi najviac neprehľadná a možností kto ako dopadne je neúrekom. Stačí ak uvedieme, že potenciálnych kandidátov je momentálne 8. Ak nebudeme až veľmi teoretizovať, vyzerá to na súboj Hanuša s Poliakom Ingramom a Čechom Matěnou. Predpokladá sa aj mohutný finiš Gavláka, ale keďže vynechal až 3 preteky a raz svoje vozidlo do cieľa nedoviedol, aj v prípade maximálneho zisku, bude potrebovať aj “pomoc” súperov.

V triede 5 už nie je čo riešiť. Celý rok v nej dominoval poľský jazdec Pochlopieň, ktorý ťažil hlavne z neúčasti súperov na viacerých podujatiach. Ináč počas súťaže sa v tejto triede očakáva jasná dominancia Martina Kočiho, ktorý určite zamieša karty aj v absolútnom poradí.

V trieda 6 sa očakáva tvrdý súboj tria Chvála  - Fusko – Kundlák, ktorých delí len 9 bodov. Zatiaľ vedúci Chvála tento rok ešte nevyhral, Fusko vyhral prvé tri preteky, Kundlák posledné tri, pričom väčšinou došiel do cieľa len jeden z dvojice Fusko – Kundlák.

V triede 7 sa situácia čiastočne vyjasnila po uzávierke prihlášok, keďže sa Matúš neprihlásil, Vrábla už nedokáže nikto bodovo preskočiť. Počkáme si ešte na vyjasnenie situácie ohľadom udelenia titulu majstra, zatiaľ podmienky nie sú naplnené, ale zoznam prihlásených dáva predpoklad, že aj v tejto triede sa vyhlási majster SR v rally.

V trieda 8 si to rozdajú Kurdys a Cireň. Momentálne je na tom lepšie Poliak, ktorému stačí k potvrdeniu titulu jedno tretie a jedno druhé miesto pri Cireňovom maximálnom bodovom zisku.

V triede 11 titul už dávnejšie oslávil Ondrej, takže sa môže stopercentne sústrediť len na boj v absolútnom poradí MSR.

Klasifikácia 2WD
V tejto klasifikácii dominujú jazdci triedy 6, takže stav pred posledným podujatím je veľmi podobný stavu v poradí triedy 6. Momentálne je poradie Fusko – Chvála – Kundlák (ak pamätáte v “6-ke” sú prví dvaja v obrátenom poradí). Všetci traja to majú vo svojich rukách, víťazstvá počas oboch dní zaručujú majstrovské oslavy pre každého z nich. Do úvahy ešte prichádzajú Tábori, Koiš a Koči, ale nepredpokladá sa zaváhanie všetkých troch vyššie spomínaných jazdcov súčasne. Zastavme sa ešte pri košickom jazdcovi. Ten svojou účasťou v Košiciach zamotáva situáciu aj v boji prvej trojice. V prípade jeho očakávaného víťazstva v tejto klasifikácii totiž zmenšuje bodový rozdiel, ktorý si medzi sebou lídri klasifikácie vedia vyjazdiť, čo dosť výrazne zvyšuje šance Fuska v porovnaní s Kundlákom. 

Slovenský Rally Pohár
Ani v Slovenskom Rally Pohári ešte nie je nič rozhodnuté. V absolútnej klasifikácii momentálne vedie Plichta so 120 bodmi, pred Krišandom 114 a Králikom s 88 bodmi. Keďže z Košíc sa dá odniesť 60 bodov, tie by mohli zaručiť víťazstvo aj štvrtému Polovkovi s 80 bodmi. Ak nechce Plichta nechať nič na náhodu, potrebuje dôjsť na bronzovej priečke. Ak nebude Krišanda lepší ako tretí, čo sa mu ešte nepodarilo, Plichtovi postačí aj pohodové siedme miesto.

V triede RP1 pri neúčasti Vancíka obsadí prvú priečku v záverečnom účtovaní sezóny Králik.
V triede RP2 si to rozdajú jazdci s jedného teamu – Pavlinský s Plichtom. Plichtovi stačí dôjsť do cieľa, v prípade jeho odstúpenia, potrebuje Pavlinský plný bodový zisk, ináč prvenstvo ostáva momentálne vedúcemu Plichtovi.
V triede RP3 vedie Krišanda, ktorému stačí dôjsť do cieľa a bude víťazom tejto triedy. Ak to nedokáže, bude mať rovnakú úlohu aj Polovka.

Vyriešenie všetkých týchto hádaniek sa dozvieme v nedeľu 11. septembra .......