Košická rally s 89 prihlásenými posádkami, ale bez majstrov Slovenska

Na 47. Rally Košice sa prihlásilo 89 súťažných posádok zo Slovenska, Poľska, Česka, Maďarska a Estónska. V nádherných pestrých farbách jesene majú absolvovať dvojetapovú súťaž, ktorá prinesie mená majstrov Slovenska i Poľska v jednotlivých triedach. Na súťaži neuvidíme už istých absolútnych majstrov Slovenska – Grzegorza Grzyba s Michalom Poradziszom, ktorých vozidlo sa po poslednej väčšej havárii ešte nepodarilo opraviť. Pre viacerých účastníkov bude zaujímavý aj zisk bodov do klasifikácií vo FIA Zóne strednej Európy.


Najvyššie štartovné čísla dostávajú už tradične jazdci s prioritou svojej asociácie a keďže z tých slovenských sa žiadny neprihlásil, tak v popredí uvidíme prevažne poľské mená. S jednotkou a dvojkou sa na trati predstavia dvaja veľkí súperi o poľský majstrovský titul a to Miko Marczyk so Szymonom Gospodarczykom a Kacper Wróblewski s Jakubom Wróbelom, na podobných vozidlách Škoda Fabia Rally2 Evo. Všetkých štyroch sme už na Slovensku mohli vidieť a tešíme sa, že sa k nám opäť vrátia. Ani jedna z týchto posádok však nie je prihlásená do Majstrovstiev Slovenska. Tou prvou na zozname je štartovné číslo 3, ktoré na svojom VW Polo Gti ponesú Tomasz Kaspercyzk s Damianom Sytym. Aby sme doplnili poľskú špičku, tak so štvorkou sa predstavia Lukasz a Tomasz Kotarbovci na Citroene C3 Rally2. Prvým slovenským jazdcom, ktorého uvidíme na trati, bude Jaroslav Melichárek so svojím českým spolujazdcom Martinom Turečkom a prenasledovať svojimi výkonmi a časmi sa ich určite budú snažiť Peter Gavlák s Emilom Horniačkom.

V rámci triedy 11 to nebudú mať úplne jednoduché Tomáš Kukučka s Petrom Vejačkom na svojom Mitsubishi, ktorých sa budú snažiť ohroziť dve vozidlá Subaru Impreza za volantom s Marekom Roeflerom a Rafalom Kwiatkowskim. Okrem toho v tejto triede nechýbajú ani dve rýchle domáce „Protá“, ktoré budú riadiť Miloslav Majerčák a Marian Kekeňák. Silne naplnená je trieda 3, ktorá obsahuje celkovo 7 súťažných posádok. Najvyššie štartovné číslo 12 spomedzi nich dostali Vlastimil Majerčák s Pavlom Kušnierom na Forde Fiesta Rally3. Tesne za ním odštartujú bratia Lukáš a Július Lapdavskí a Marek Špavelko s Petrom Baranom, obe dvojice na Mitsubishi Lancer Evo IX. O niečo nižšie v štartovom poli sa nachádza aj doposiaľ vedúca posádka tejto triedy, Tibor Kovács – Peter Dovalovský. V triede 5 máme silné moderné stroje Peugeot 208 Rally4 a aj prvé meno spolujazdkyne, ktorou je Zuzana Lieskovcová vedľa Rasťa Chválu. Po dlhšej dobe máme v štartovom poli aj posádku v triede 4 a to Mareka Jalča s Tomášom Kocúrom na Nissane 350Z.

Veľmi príjemne vyzerá aj pohľad na slovenských a poľských historikov, ktorých je dokopy 16 a k nim treba pripočítať ďalšie 3 posádky Rally Legend, resp. Slovenskej trofeje pravidelnosti. Vidieť budeme môcť krásne historické vozidlá od Škody 130RS cez Ladu VFTS či BMW 318IS až po Audi Quattro alebo Subaru Legacy. Práve v Slovenskej trofeji pravidelnosti objavujeme za volantom aj mladú ženu Alexandru Tabačkovú.

Slovenský rally pohár na poslednej súťaži v sezóne nesklamal a privíta až 23 posádok. Poradie vo všetkých triedach je ešte otvorené, a tak sa tešíme na zaujímavé súboje.

Kompletný zoznam prihlásených je zverejnený na oficiálnej stránke organizátora kosice.rallye.sk a tiež v aplikácii Sportity, ktorá má funkciu elektronickej informačnej tabule, a preto si ju odporúčame všetkých súťažiacim nainštalovať.

Tlačové stredisko 47. Rally Košice