Kvalitné štartové pole ozdobí jubileum košickej rally

Celkom 93 posádok zo 6 štátov sa prihlásilo do jubilejnej 50. Garrett RALLY KOŠICE (12. – 14. 7. 2024). Fanúšikovia motoristického športu sa môžu tešiť na množstvo špičkových posádok. Košickí usporiadatelia hlásia na zozname prihlásených jedno vozidlo špecifikácie WRC, celkom 12 vozidiel v prestížnej kategórii Rally2, veľkú plejádu dvojkoliek, ale aj širokú škálu historikov. K najväčším favoritom sa radí trojnásobný víťaz Rally Košice Grzegorz Grzyb, ďalej Jaroslaw Szeja z Poľska a úradujúci slovenský šampión Jaroslav Melichárek.

Tohtoročný okrúhly ročník košickej rally sa stane jednou z najlepšie obsadených súťaží v posledných rokoch na Slovensku. Postaral sa o to po ročnej pauze návrat Majstrovstiev Poľska v rally, ktorý prilákal množstvo kvalitných posádok. Na jednu z najtradičnejších a najstarších motoristických akcií na Slovensku sa prihlásili účastníci zo 6 krajín – Slovenska, Poľska, Maďarska, Lotyšska, Estónska a Českej republiky.

Štartové číslo 1 má úradujúci slovenský šampión a dvojnásobný víťaz Rally Košice Jaroslav Melichárek na Ford Fiesta RS WRC. Doterajšie tri výhry v Košiciach môže rozšíriť Grzegorz Grzyb, líder poľského šampionátu na vozidle Škoda Fabia Rally2 Evo. Do rovnakého vozidla sa posadí aj jeho krajan Jaroslaw Szeja, víťaz nedávnej rally v Malopoľsku a druhý jazdec priebežného poradia šampionátu našich severných susedov.

Až na Kajetana Kajetanowicza, Mikolaja Marczyka a Lukasza Kotarbu je prihlásená do Košíc kompletná elita poľského rallyšportu. Na čelné priečky pomýšľajú Lukasz Byskiniewicz, Jaroslaw Koltun, Zbigniew Gabrys (všetci Škoda Fabia Rally2 Evo) a talentovaný mladík Jakub Matulka (Škoda Fabia RS Rally2).

„Zoznam prihlásených posádok je zaplnený veľmi kvalitnými menami. Príde rad rýchlych pilotov z Poľska na čele s obľúbeným Grzybom. Z tohto pohľadu sme veľmi spokojní, aj keď nakoniec nepôjde domáci jazdec a trojnásobný víťaz košickej rally Martin Koči. Jubilejný ročník ponúkne kvalitný motoristický šport a napínavé súboje na rýchlostných skúškach,“ uviedol Peter Szczeczina, dlhoročný riaditeľ Garrett RALLY KOŠICE.

Zo slovenských jazdcov majú najväčšie šance v boji o medailové stupne líder domáceho šampionátu a obhajca prvenstva Róbert Kolčák (Škoda Fabia RS Rally2) alebo Vlastimil Majerčák (Ford Fiesta Rally2). Ten na nedávnej Rally Železniki v Slovinsku obsadil výborné tretie miesto a vybojoval prídel bodov do hodnotenia FIA Zóny strednej Európy.

 

Svoje jazdecké umenie iste predvedú početným divákom aj Tomáš Fusko (Škoda Fabia S2000), Marek Špavelko (Ford Fiesta), Tibor Kovács (Mitsubishi Lancer Evo IX), Marián Kekeňák (Ford Fiesta Proto), trojnásobný víťaz z Košíc Jozef Béreš jr. B400) alebo Poliaci Jakub Ulanowski (Hyundai i20 R5), Michal Tochowicz (Citroën C3 Rally2) a Rafal Kwiatkowski (Škoda Fabia Rally2 Evo).  Veľmi kvalitné obsadenie ponúkne trieda 3, kde sú v rámci majstrovstiev Slovenska prihlásení poľskí jazdci Hubert Kowalczyk (Renault Clio Rally3) a Artur Dlugosz (Ford Fiesta Rally3).

Medzi dvojkolkami (vozidlá s jednou poháňanou nápravou) sú prihlásení líder priebežnej klasifikácie Kamil Švec (Peugeot 208 Rally4), ďalej Patrik Magyar, Jakub Jačišin, Martin Koiš, Alexander Baffy (všetci Ford Fiesta Rally4) a ďalšie. Bude zaujímavé sledovať ako si povedú v súboji na diaľku s poľskými jazdcami na „dvojkolkách.“ Tu sa predstaví iba osemnásťročný talent Hubert Laskowski (Ford Fiesta Rally4) idúci s lotyšskou licenciou, ďalej Blažej Gazda a Sebastian Butynski (obaja Renault Clio Rally4).


Zaujímavá zahraničná zostava sa rysuje vo FIA CEZ majstrovstvách historických automobilov v rally. Prihlásení sú Pawel Molgo z Poľska (Ford Sierra), Maďari Zsolt Gyula Kalapács (Opel Kadett C Coupe), Peter Szönyi (Suzuki Swift GTI), o slovenské body zabojuje medzi historikmi Alar Herrmanson z Estónska (LADA VFTS). Medzi historikmi je prihlásená aj jediná žena v štartovom poli Michaela Dorčíková (VAZ 2103). V Rally Legend pôjde Mário Krajči (Porsche 924 Turbo), v Slovenskej trofeji v rally pravidelnosti historických automobilov Gabriel Szenderák (Škoda Favorit 136L).

Slovenský Rally Pohár (SRP) napíše v Košiciach tretie pokračovanie tohtoročnej sezóny. Prihlásení sú napríklad najrýchlejší z Popradu Marek Leško (Renault Megane Coupe), víťaz z Prešova Jozef Šálka ​​(LADA VFTS), ďalej Radoslav Fabián (Opel Astra GSi 16V), Tomáš Lukáč (VAZ 2107) alebo Lukáš Braniša (Ford Fiesta).

Ďalší spravodajský servis v rámci 50. Garrett RALLY KOŠICE 2024 prinesieme v nasledujúcich tlačových správach. Uverejnené budú postupne na oficiálnej webovej stránke www.kosice.rallye.sk a na facebookovom profile. Informácie o košickej rally čerpajte aj v mobilnej aplikácii „Sportity“, heslo RallyKosice2024.

V Košiciach 5. júla 2024                                  Roman ORDELT, tlačový tajomník