Na štarte 43. Rally Košice aj osem vozidiel R5

Štyridsiatku súťažných posádok budeme mať možnosť zhliadnuť na 43. Rally Košice, ktorá je záverečným podujatím Majstrovstiev Slovenska v rally 2017. Súťaž sa uskutoční už budúci víkend 20.-22. októbra s rozhodne o majstroch Slovenska.

Tohtoročný kalendár slovenského šampionátu v rally je na svojom konci, avšak ešte stále nepoznáme mená tých najrýchlejších. Rozhodne o nich 43. Rally Košice, ktorú organizuje Auto klub Košice v predposledný októbrový víkend. Dvojetapová súťaž je v tomto roku zaradená do FIA Majstrovstiev Zóny strednej Európy, Majstrovstiev Slovenska v rally, Majstrovstiev Slovenska v rally historických vozidiel, Rally Legend a Slovenského rally pohára. Aj napriek tomu, že nie je zaradená do žiadneho ďalšieho zahraničného šampionátu, ako bolo zvykom, tak na jej štarte sa predstavia súťažné posádky zo štyroch krajín.

Štartovné čísla 1-3 ponesú dverách svojich vozidiel posádky, ktorým tieto pozície patria aj v priebežnom poradí Majstrovstiev Slovenska v rally. S jednotkou sa budú snažiť svoj minuloročný titul majstrov obhájiť Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou na Forde Fiesta R5. Technická porucha im minulý rok nedovolila súťaž dokončiť, a preto budú určite veriť v lepší záver šampionátu. S dvojkou sa ich budú snažiť naháňať, resp. poraziť, Martin Koči s Filipom Schovánkom na Škode Fabia R5. A s trojkou vyštartujú Grzegorz Grzyb s Jakubom Wrobelom na Škode Fabia R5.

Už deviatykrát si košické trate v súťažnom tempe prejde maďarský jazdec András Hadik a to so svojím spolujazdcom Krisztiánom Kertészom na Forde Fiesta R5 so štartovným číslom 4. V tradičných modrých farbách svojej Fiesty, rovnako ako Hadik, sa predstaví aj česká posádka Roman Odložilík – Martin Tureček. Nasledovať ho budú ďalšie dve podobné vozidlá posádok Majerčák – Vejačková a Kukučka – Vejačka. S ôsmou R5-kou na štarte uvidíme Igora Drotára s Tomášom Plachým. So štartovným číslom 9 by sa mala predstaviť už posádka majstrov Peter Gavlák – Emil Horniaček na Mitsubishi Lancer Evo IX. Bojovať o titul vicemajstrov v tejto triede prídu aj Richard Pravda s Ondrom Krajčom a Tomáš Konečný s Matúšom Lejkom. Prekvapivo, do triedy 5, a to s vozidlom Renault Clio, sa prihlásili bratia Lapdavskí. Ich konkurenciou bude Peter Haluška, ale aj Michaela Debnárová a dvojica jazdcov na Seatoch Leon, Juraj Keszi a František Fusko. Všetky tieto posádky zabojujú o titul majstrov, ktorý v tejto triede ešte môžu získať. O titul majstrov Slovenska v triede 7 prídu bojovať Martin Minařík so Zuzanou Plškovou na Honde Civic a v triede 8 zas Kamil a Erik Švecovci na Honde Civic Type R. Rozhodnuté ešte nie je ani medzi historickými vozidlami, kde pre majstrovský titul potrebuje aspoň v jeden deň do cieľa dôjsť Jozef Béreš st. na svojom Forde Escort Cosworth.

V Slovenskom rally pohári sa predstaví až 11 posádok. O absolútne prvenstvo zabojuje prvá trojica posádok v zložení Tomáš Polovka – Daniel Turcsányi (Seat Ibiza), Roland Pecúch – Viktória Dudášová (Lada 2107) a Igor Plichta – Martina Vojakovič (Citroen Saxo). Čo sa týka jednotlivých tried, tak Pecúch a Plichta sa „pobijú“ aj v triede RP2, kde o víťazovi ešte nie je rozhodnuté. Okoreniť sa im to určite budú snažiť Jakub Kolek s Veronikou Kolivoškovou na Citroene C2 či Rasťo Zvalo, Mário Gallovič alebo Marek Adami. A víťaza ešte nemáme ani v triede RP1, kde zabojujú Róbert Revák, Noel Beluško a Mário Tóth. V triede RP3 je už jasným víťazom Tomáš Polovka a jeho jediným súperom na Rally Košice bude Matej Krišanda. Predstaví sa aj jediná posádka rally školy a to Gabriel Tamás s Richardom Vojakovičom na Škode Fabia.

Organizátori v týchto dňoch zverejnili okrem zoznamu prihlásených so štartovnými číslami aj Vykonávacie nariadenia a Harmonogram technického preberania. Všetky tieto dokumenty sú dostupné na webstránke kosice.rallye.sk.

 

Zdenka Frývaldská
Tlačový tajomník 43. Rally Košice