O majstroch Slovenska rozhodne až druhá etapa

Päť rýchlostných skúšok priniesla prvá etapa 45. Rally Košice. V krásnom jesennom počasí sa na štart postavilo 51 súťažných posádok, z ktorých 37 malo absolvovať celú dĺžku trate v rámci Majstrovstiev Slovenska a 14 skrátenú trať v rámci Slovenského rally pohára. Súboj o titul majstra zostal naďalej otvorený.

Výborný štart do prvej etapy zaznamenali domáci Martin Koči s Radovanom Moznerom. Posádka nahodila naozaj skvelé tempo a dokonale zvládala tlak zozadu od poľskej posádky Grzegorz Grzyb – Jakub Wrobel. Po štyroch rýchlostných skúškach viedla s náskokom 14 sekúnd a zdalo sa, že o víťazoch tejto etapy je rozhodnuté. Potom však prišiel na rad tretí, ale zároveň jediný nočný prejazd RS Bogota a všetko sa zmenilo. Rýchlostnú skúšku najlepšie zvládli Odložilík s Turečkom pred Trněným s Pritzlom a Majerčákom s Kušnierom. Grzyb skončil na piatom a Koči na šiestom mieste s vyše polminútovou stratou na svojich konkurentov. Dôvodom boli defekty, ktoré postretli obe vedúce dvojice. Vďaka dostatočnému náskoku o najvyššie priečky neprišli, ale svoje poradie si vymenili. „Aj my aj Koči sme chytili defekt. Celý deň sme bojovali, ale Martin viedol. Nakoniec sme vyhrali o šesť sekúnd. Sme radi, že to tak dopadlo. Zajtra to bude zaujímavý boj až do cieľa, lebo kto vyhrá, ten bude majster“, zhrnul Grzyb, ktorého doplnil aj Koči. „Bola to veľká smola, asi 12 kilometrov sme išli na defekte. Dobre, že sme to nevypustili úplne, lebo aj konkurencia dostala defekt, ale aj tak to nevyšlo. Zajtra musíme tlačiť, bude to napínavejšie, je to veľká výzva a patrí to k športu.“ Body za tretie miesto získal už spomínaný Odložilík.

Výborné umiestnenie a to ôsme miesto v absolútnom poradí a prvé miesto v triede 3 získali Dominik Benček s Radovanom Plichtom. Posádka sa ku koncu sezóny skvele rozjazdila a dokázala poraziť svoju konkurenciu. Zaujímavé bude sledovať či jej náskok osem sekúnd pred bratmi Lapdavskými bude dostatočný alebo o neho prídu, poprípade ho zvýšia. Neďaleko za nimi v poradí sa nachádza aj najrýchlejšie vozidlo poháňané jednou nápravou a to Peugeot 208 R2 posádky bratov Švecovcov, ktorým dnes zaslúžene patrí aj prvé miesto v triede 6. Naozaj výborný čas za tmy dosiahli na piatej skúške Igor Plichta s Michalom Svatom na Citroene Saxo, ktorí aj vďaka tomu poskočili na 14. priečku absolútne a zároveň vyhrali triedu 7.

Nazrime ešte do dnešných výsledkov Slovenského rally pohára, kde o prvenstvo bojujú taktiež dve posádky a to Polovka s Turcsányim a bratia Spišákovci. Už na prvej rýchlostnej skúške si mladí Moldavčania na Lade dokázali vytvoriť veľký náskok takmer 30 sekúnd a ten pri druhom prejazde ešte navýšili o ďalších 14 sekúnd. Bezproblémovo sa tak usadili na prvom mieste, ktoré by si zajtra ešte určite radi udržali. Keby sa im to podarilo, majú šancu aj celoročne obsadiť v rally pohári prvé miesto.

Súťaž v nedeľu pokračuje svojou druhou etapou, ktorá pre posádky slovenského šampionátu prinesie šesť rýchlostných skúšok a pre posádky rally pohári štyri skúšky. Výsledky sa dozvieme po štrnástej hodine. V druhej etape majú šancu na tzv. reštart aj dvojice, ktoré v prvej etape odstúpili.