Poľský šampionát ozdobí okrúhle narodeniny Rally Košice

Tohtoročný jubilejný 50. ročník Garrett RALLY KOŠICE sa bude konať v termíne 12. – 14.7.2024. Popri rade slovenských klasifikácii a FIA Majstrovstiev Zóny strednej Európy (CEZ) sa vracajú po dvoch rokoch do metropoly východoslovenského regiónu Majstrovstvá Poľska v rally. Na štarte sa objaví rada popredných posádok našich severných susedov. Chýbať nebude ani trojnásobný víťaz košickej rally a líder poľského šampionátu Grzegorz Grzyb na vozidle Škoda Fabia Rally2 Evo.

Poľský šampionát zavíta do Košíc už po šiestykrát v histórii. Prvýkrát sa tak stalo v roku 2010 a prinieslo to sem veľké množstvo posádok práve z tejto krajiny. Napríklad aj Francúza Bryana Bouffiera, ktorý vtedy na vozidle Peugeot 207 S2000 bodoval do poľského šampionátu. „Sme potešení, že po dvoch rokoch a v roku jubilejného päťdesiateho ročníka sa k nám vracia poľský šampionát. Spoluorganizátorom rally je Automobilklub Rzeszowski, s ktorým náš Auto Klub Košice dlhodobo spolupracuje na rade súťaží,“ uviedla Gabriela Szczeczinová, predsedníčka organizačného výboru 50. Garrett Rally Košice.

Po premiére v roku 2010 pokračoval poľský šampionát na Slovensku aj v ďalších dvoch rokoch. Z víťazstva sa vtedy radovali Michal Solowow (Ford Fiesta S2000) a neskorší majster Európy Kajetan Kajetanowicz (Subaru Impreza STi R4). Potom nasledovala deväťročná pauza až do roku 2021, keď sa bojovalo na košických rýchlostných skúškach opäť o poľské body.

Pred tromi rokmi zažiaril Mikolaj Marczyk (Škoda Fabia Rally2 Evo), ktorý sa stal aj celkovým víťazom Rally Košice. V roku 2022 pozbieral najviac bodov do poľského šampionátu Grzyb vo farbách Rufa-Motor Sport. Šieste pokračovanie poľského príbehu v Košiciach prebehne v tohtoročnom horúcom lete.

Tri odjazdené súťaže poľských majstrovstiev spoznali v tohtoročnej sezóne 2024 už troch víťazov. Šampionát našich severných susedov ponúka veľkú vyrovnanosť a napínavý boj o každú sekundu. Úvod šampionátu v Świdnici patril koncom apríla po dramatickom finiši Marczykovi. Dvojnásobný poľský šampión a víťaz Rally Košice 2021 dáva prednosť európskemu šampionátu a na ďalších dvoch rally neštartoval.

Úradujúci majster Grzyb vyhral nasledujúci Rajd Nadwiślański a za obhajobou titulu vyrazil pilot Škody Fabia Rally2 Evo z talianskej stajne Munaretto výborne. Vydarený vstup do sezóny mal aj debutant v kategórii Rally2 nádejný Jakub Matulka, tento rok štartujúci v majstrovstvách sveta WRC3. Začal tretím miestom a potom došiel tretí.

Tretie pokračovanie v Malopoľsku vyhral Jaroslaw Szeja, ktorý predtým v Pulawách prišiel tretí. Szeja po troch rokoch za volantom Hyundaia presedlal na českú značku s okrídleným šípom. Vlna Fabií doslova zaplavila poľský šampionát, výnimkami sú z popredných jazdcov iba Lukasz Kotarba (Citroën) a na začiatku sezóny aj Jaroslaw Koltun (Ford).

Za očakávaniami zatiaľ zaostáva minuloročný vicemajster Lukasz Byskiniewicz, ktorý je v priebežnom poradí na piatom mieste. Po troch odjazdených pretekoch vedie skúsený 47-ročný Grzyb, na druhom mieste je bratská dvojica Szejov a tretí Zbigniew Gabryš. Hodnotenie kategórie 2WD Poland vedie Jacek Sobczak s Porsche 997 GT3 Cup.

Majstrovstvá Poľska v rally 2024 (RSMP) – absolútna klasifikácia:
(poradie po 3. odjazdených súťažiach)
1. Grzyb, Binieda (Škoda Fabia Rally2 Evo)                                      89
2. J. Szeja, M. Szeja (Škoda Fabia Rally2 Evo)                                   79
3. Gabryš, Sadowski (Škoda Fabia RS Rally2)                                   56
4. Matulka, Dymurski (Škoda Fabia Rally2 Evo)                                53
5. Koltun, Pleskot (Ford Fiesta Rally2, Škoda Fabia RS Rally2)        41
    Byskiniewicz, Siatkowski (Škoda Fabia Rally2 Evo)                      41
    Sobczak, Marczewski (Porsche 997 GT3 Cup 3.6)                         41
8. Marczyk, Gospodarczyk (Škoda Fabia RS Rally2)                         35
9. L. Kotarba, T. Kotarba (Citroën C3 Rally2)                                    32
10. Kowalczyk, Hryniuk (Renault Clio Rally3)                                  31

 Klasifikácia 2WD:
1. Sobczak, Marczewski (Porsche 997 GT3 Cup 3.6)              103
2. Laskowski, Kusnierz (Ford Fiesta Rally4)                            85
3. Chorbinski, Chrzanowski (Peugeot 208 Rally4)                  73
4. Gazda, Mikuliszyn (Renault Clio Rally4)                              50
5. Šwider, Borycki (Ford Fiesta Rally4)                                    39

Majstrovstvá Poľska v rally 2024 (RSMP) – kalendár:
26. – 28. 4.   Rajd Świdnicki                                                   Świdnica
17. – 19. 5.   Rajd Nadwiślański                                              Puławy
06. – 08. 6.   Valvoline Rajd Małopolski                                  Wadowice
12. – 14. 7.   50. Garrett RALLY KOŠICE (SVK)                        Košice
10. – 11.8.   Marma Rajd Rzeszowski                                     Rzeszów
13. – 15. 9.   Rajd Wisły                                                           Wisła
11. – 13. 10.  Rajd Śląska                                                        Katowice, Chorzów

Ďalší spravodajský servis v rámci 50. Garrett RALLY KOŠICE 2024 prinesieme v nasledujúcich tlačových správach. Uverejnené budú postupne na oficiálnej webovej stránke www.kosice.rallye.sk a na facebookovom profile. Informácie o košickej rally čerpajte aj v mobilnej aplikácii „Sportity“, heslo RallyKosice2024.

 

V Košiciach 16. júna 2024                             Roman ORDELT, tlačový tajomník