Prvá etapa Rally Košice pravdepodobne rozhodla o majstroch Slovenska 2016

 

Víťazstvo v prvej etape 42. ročníka Rally Košice stačilo českej posádke Pavel Valoušek – Veronika Havelková k tomu, aby sa podľa neoficiálnych výsledkov stala absolútnym majstrom Slovenska v rally pre rok 2016.

 

Na trati prvej etapy poslednej súťaže slovenského šampionátu v Košiciach sa stretlo 79 súťažných posádok, z ktorých do cieľa dorazilo 62. Najviac víťazstiev v rýchlostných skúškach v počte 3 si na svoje konto pripísali Tomáš Ondrej s Adamom Gomorim na Škode Fabia WRC, ktorí boli po štvrtej rýchlostnej skúške vo vedení, avšak na ceste za víťazstvom ich zastavila technická porucha. Prvé miesto získali Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou na Škode Fabia R5 s náskokom 34 sekúnd pred súpermi z Maďarska. Česká dvojica sa vďaka zisku plného počtu bodov stala podľa neoficiálnych výsledkov majstrom Slovenska v rally 2016. Tento výsledok bude potvrdený po zverejnení oficiálnej záverečnej klasifikácie. „Z výsledku sa veľmi tešíme. Som rád za celý tím aj za Veroniku, že sa nám podarilo zvíťaziť. Jazdíme na Slovensku dva a pol roka, ale na každom preteku nás čakajú nové trate, takže to tu nijako extra nepoznáme. Poctivo trénujeme, poctivo sa pripravujeme. Zajtra skúsime prvé miesto udržať, ale nebudeme to nejako extra hrotiť“, zhrnul Pavel Valoušek. Druhú priečku v prvej etape obsadili Miklós Kazár s Ramonom Ferenczom na Forde Fiesta R5 a tretiu priečku János Tóth ml. s Tamásom Szoke na Peugeote 208 T16 R5.

 

V rámci Majstrovstiev Slovenska obsadili druhé miesto Jaroslav Melichárek s Janom Tománkom na Forde Fiesta RS WRC. Posádka sa po dvoch defektoch prepadla až na ôsme miesto, avšak skvelými časmi sa „vydriapala“ vo výsledkoch nahor. Trojicu najrýchlejších uzavreli Vlastimil Majerčák s Michaelou Vejačkovou na Forde Fiesta R5. O titul majstrov Slovenska bojovali aj Poliaci Grzegorz Grzyb s Danielom Siatkowskim, avšak na druhom prejazde rýchlostnej skúšky Štós stratili po defekte až minútu, ktorá ich zastavila v boji o prvenstvo. Medzi posádkami na vozidlách s jednou poháňanou nápravou boli najrýchlejší Martin Koči s Lukášom Kostkom na Citroene DS3 R3T.

 

42. Rally Košice pokračuje v nedeľu svojou druhou etapou, ktorú tvorí sedem rýchlostných skúšok na troch tratiach v okolí Košíc. Súťažné dvojice, ktoré v prvej etape odstúpili, môžu požiadať o reštart do druhej etapy. Do rána majú čas na to, aby svoje vozidlá opravili a priviezli do uzavretého parkoviska. Siedma rýchlostná skúška, resp. prvá skúška druhej etapy odštartuje o 8:55 hod. Ku hlavnému súťažnému poľu sa pridá aj 13 posádok Slovenského rally pohára a 4 posádky maďarskej rally challenge.

 

Neoficiálne celkové výsledky 1. etapy 42. Rally Košice:

1.      Valoušek – Havelková, Škoda Fabia R5 39:08,1

2.      Kazár – Ferenc, Ford Fiesta R5 +34,2

3.      Tóth – Szoke, Peugeot 208 T16 +51,1

4.      Melichárek – Tománek, Ford Fiesta RS WRC +51,5

5.      Majerčák – Vejačková, Ford Fiesta R5 +56,0

 

Neoficiálne výsledky 1. etapy – Majstrovstvá Slovenska:

1.      Valoušek – Havelková, Škoda Fabia R5 39:08,1

2.      Melichárek – Tománek, Ford Fiesta RS WRC +51,5

3.      Majerčák – Vejačková, Ford Fiesta R5 +56,0

4.      Trencsényi – Verba, Ford Fiesta R5 +1:11,8

5.      Cvrček – Novák, Škoda Fabia R5 +1:12,8

 

Zdenka Tamášová

Tlačové stredisko 42. Rally Košice