Prvú etapu 48. Garrett Rally Košice vyhrali Grzyb s Biniedom

Prvá etapa 48. Garrett Rally Košice 2022 je už minulosť. V rámci nej brala absolútne víťazstvo posádka Grzegorz Grzyb – Adam Binieda na vozidle Škoda Fabia Rally2 evo.

Päť rýchlostných skúšok na dvoch samostatných úsekoch sa aj vďaka počasiu ukázalo nadmieru ťažkých o čom svedčí j množstvo odstúpených posádok. Niektoré z bojov vyradila štrajkujúca technika, iné zase menšie, či väčšie havárie. Pri nich sa našťastie nikomu z ich účastníkov nič nestalo a okrem jedného menšieho, si drobné zranenia odniesli iba karosérie ich vozidiel. Nie je ani čo čudovať. Rýchlostné skúšky boli naozaj veľmi ťažké, šmykľavé vďaka popadanému lístiu už v prvej sekcii. V druhej sa k tomu pridal aj mierny dážď, tma a miestami aj hmla, čo ich urobilo ešte náročnejšími.

Spomedzi všetkých súťažiacich bola na košických tratiach v sobotu najrýchlejšia posádka Škody Fabia Rally2 evo, Grzegorz Grzyb- Adam Binieda, ktorá vyhrala štvoricu z nich. Okrem absolútneho poradia zvíťazili aj v rámci slovenského poradia, čím urobili prvý krok k zisku siedmeho titulu absolútnych majstrov Slovenska v rally. Druhé miesto absolútneho poradia, so stratou päťdesiatšesť sekúnd patrilo fínskej dvojici Tom Kristensson – Andrea Johansonn jazdiacim na Hyundai i20 R5, ktorí zase tvrdo poľujú na poľský absolútny rally titul. Tretie miesto absolútneho poradia v prvej etape 48. Garrett Rally Košice 2022 patrilo lotyšskej posádke na Škode Fabia Rally2 kit, Martins Sesks a Renars Francis.

V prípade slovenského rally šampionátu bol najrýchlejší už spomínaný Grzyb, pred poľskou posádkou Darius Polonski – Lukasz Sitek na Volkswagene Polo GTi R5. Trojicu najrýchlejších v rámci Majstrovstiev Slovenska v rally 2022 dopĺňala bratská dvojica Jaroslav a Erik Melichárekovci na Forde Fiesta RS WRC.

V rámci Slovenského Rally Poháru sa blysla víťazstvom v absolútnom poradí dvojica Patrik Magyar – Adriana Marinecová na Seate Ibiza. Body za druhé miesto si odniesli Tomáš a Peter Lukáčovci na vozidle LADA VAZ 2101 a tretie miesto v cieli prvej etapy patrilo medzi poháristami na rovnakom vozidle jazdiacim Rolandovi Pecuchovi a jeho spolujazdkyni Miriam Hasajovej.

48. Garrett Rally Košice 2022 pokračuje zajtra (v nedeľu 23.10.2022) druhou etapou, ktorá v sebe zahŕňa ďalších šesť rýchlostných skúšok. V jej cieli sa dozvieme odpoveď na hádanku, kto sa stane víťazom celej súťaže, ale aj to, kto sa posadí na pomyselný slovenský, ako aj poľský rally trón v roku 2022.