Rozhovory pred štartom 43. Rally Košice: Grzegorz Grzyb

foto Daniel Hlinka

Grzesku ako sa ti páči tohtoročná sezóna z pohľadu počtu súťaží, kvality a dĺžky súťažných tratí?
Myslím si, že táto sezóna je pre všetkých veľmi zaujímavá. Máme dosť pretekov, silnú konkurenciu a dobré tímy so super vozidlami. V majstráku sú dve väčšie súťaže a päť šprintových, takže každý si nájde niečo pre seba. Je trochu škoda, že všetky sú blízko seba. Ale určite nenariekam, lebo som veľmi rád, že tu môžem jazdiť. V tomto roku každý, kto chce vyhrať, musí ísť na hrane. Z môjho pohľadu je dosť náročné spraviť dobrý výsledok.

Jazdíš na Slovensku, v Poľsku, v Európe. Kde sa ti páči najviac a o čo je slovenské prostredie iné ako zahraničné?
Je jasné, že teraz sa mi najviac páči v európskom prostredí. Je tam silná konkurencia a krásne dlhé súťaže, z ktorých každá je úplne iná. Treba spoznať prostredie a pripraviť sa na boj s najlepšími, aj s domácimi jazdcami. Je to veľká výzva. Na Slovensku aj v Poľsku som už získal titul majstra, ale v Európe ešte len začíname. Je to môj cieľ do budúcnosti a spolu s mojím tímom budeme po tej ceste pokračovať ďalej.

Ako hodnotíš jazdcov, ktorí jazdia na Slovensku, koho považuješ aktuálne za svoju najväčšiu konkurenciu?
Myslím si, že Martin Koči je aktuálne najrýchlejším slovenským jazdcom. Je škoda, že nemôže jazdiť aj Jožko Béreš, lebo je to super jazdec a dobrý človek. Každé naše preteky boli na sekundy. Veľa ľudí sa snažilo, aby medzi nami nebola dobrá atmosféra, ale myslím si, že sa im to nepodarilo dosiahnuť.

Rally Košice je dôležitá dvojetapová súťaž, budeš sa na ňu nejako špeciálne pripravovať?
Každá súťaž má svoju charakteristiku a každá je svojím spôsobom ťažká. Rád štartujem v Košiciach. Už som tu vyhral, potom som bol prvý v cieli, ale víťazstvo mi zobrali, no a minulý rok som tu mal najväčšiu haváriu v mojej histórii. Ešte som nepozeral, kde sa bude jazdiť, ale bude to pre nás určite ťažký pretek. Na druhú stranu – sme športovci a prídeme bojovať o víťazstvo!

Po škrtnutí najhorších výsledkov máš ešte reálnu šancu na zisk titulu majstra Slovenska, akú stratégiu zvolíš do poslednej rally v sezóne?
Musíme vyhrať dva dni a potom sa budeme pozerať na stratégiu J ale nie za každú cenu!

Zdenka Frývaldská
Tlačový tajomník 43. Rally Košice

foto Daniel Hlinka