Víťazom 45. Rally Košice domáca posádka Koči – Mozner

45. ročník Rally Košice je za nami a spoločne s ním aj sezóna Majstrovstiev Slovenska v rally. Víťazstvo na poslednej súťaži šampionátu získali Martin Koči s Radovanom Moznerom, čím si zabezpečili aj titul majstrov Slovenska pre rok 2019.

Dve súťažné etapy s jedenástimi rýchlostnými skúškami na 45. Rally Košice mali uplynulý víkend rozhodnúť o tom, kto sa bude pýšiť titulom najrýchlejšej posádky v rally na Slovensku za sezónu 2019. Po naozaj náročnom víkende plnom tých príjemnejších, ale i menej príjemných zážitkov môžeme s určitosťou povedať, že absolútnym majstrom Slovenska sa stala posádka Škoda Slovakia Motorsport v zložení Martin Koči – Radovan Mozner. Dvojica sa síce v prvej etape potrápila s defektom, no napriek tomu vyhrala až deväť z jedenástich rýchlostných skúšok a prvenstvo získala s náskokom osem sekúnd. „Myslím si, že tento rok mal po športovej stránke naozaj veľkú hodnotu. Verím, že sú všetci spokojní, aké výkony a súboje mohli vidieť na trati. Veľmi sa teším, že som spolu s tímom mohol priniesť desiaty titul Styllexu a musím poďakovať rodine, tímu, partnerom“, zhrnul Koči.

Najväčším konkurentom košickej posádky bola na Rally Košice, no i po celú sezónu, dvojica Grzegorz Grzyb – Jakub Wrobel. Poliaci priviezli do Košíc nové vozidlo Škoda Fabia R5 EVO, ktoré podľa slov jazdca nefungovalo zle, ale titul im žiaľ neprinieslo. „Nuž tento rok sme skončili druhí, ale boj o prvé miesto to bol naozaj úžasný. Nepodarilo sa nám vyhrať, aj keď sme sa snažili až do konca. Nie som si úplne istý, či sme spravili dobré rozhodnutie s voľbou iného auta, ale na druhú stranu, rytmus bol dobrý, takže možno to ani nebolo autom. Snáď budeme mať šancu bojovať o titul aj budúci rok“. Rovnako ako titul vicemajstrov, tak aj titul druhých vicemajstrov putoval mimo slovenské hranice. A to do Českej republiky, k Romanovi Odložilíkovi s Martinom Turečkom. Zaujímavosťou poslednej súťaže bolo aj to, že posádky tu skončili presne v takom poradí, ako aj v celoročnom hodnotení. A presne v tomto poradí aj v Košiciach štartovali.

V triede 3 si víťazstvá v prvej a druhej etape podelili Benček s Plichtom na Mitsubishi a bratia Lapdavskí na Subaru. Trieda 5 poznala po oba dni jedného víťaza a pravdepodobne aj majstra triedy a to českú posádku Frána – Odvárka. S napätím sme sledovali triedu 6, kde sa poradie neustále menilo. Zatiaľ čo v prvej etape vyhrali Kamil a Erik Švecovci, v tej druhej to boli Jakub Kolek s Matúšom Mencelom. Keďže obe posádky však mali technické problémy, pohár za prvé miesto celkovo získali Marek Pazderák s Pavlom Klapákom na Lade VFTS. V sedmičkách boli najrýchlejší Igor Plichta s Michalom Svatom na Citroene Saxo. Vozidlá Proto súťažili v triede 11, v ktorej dojazdili na prvom mieste Roman Popovič s Majom Sucháčom. Dieslovú triedu 12 vyhrali Fusko s Tokolim a kategóriu historických vozidiel Jozef Béreš s Vojtechom Bačinským.

Súčasťou 45. Rally Košice bolo aj hodnotenie Slovenského rally pohára, ktorého posádky mali taktiež absolvovať dve súťažné etapy, ale na skrátenej trati. Dlhé skúšky, ale aj premenlivé jesenné počasie dalo všetkým zabrať. Zo 14 štartujúcich posádok uvidelo cieľovú rampu len sedem. Najrýchlejšou z nich bola bratská dvojica Pavol Spišák – Štefan Spišák na Lade VFTS, ktorá vďaka tomuto výsledku postúpila na prvé miesto v celoročnom hodnotení pohára. Na potvrdenie tohto výsledku si samozrejme ešte budú musieť počkať na oficiálne koncoročné tabuľky.

Oficiálne výsledky 45. Rally Košice (TOP 10)

1. Koči – Mozner, Škoda Fabia R5 1:16.53,9