Víťazstvo z Košíc Kočimu, titul majstra Slovenska Valouškovi

Dve súťažné etapy na náročnej trati v jesennom počasí priniesol 43. ročník Rally Košice. Premiérové víťazstvo na svojej domácej súťaži si vďaka skvelým časom pripísali Martin Koči s Filipom Schovánkom. Posledná súťaž slovenského šampionátu mala rozhodnúť aj o absolútnych majstroch Slovenska, ktorými sa stali po druhýkrát v rade Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou.

Dvojetapová Rally Košice bola v tomto roku mimoriadne náročná. Okrem toho, že bola poslednou súťažou v slovenskom šampionáte a mala rozhodnúť o majstroch Slovenska, sprevádzalo ju chladné jesenné počasie s hmlou a dažďovými prehánkami. Trať bola pokrytá mokrým lístím a súťažné posádky preto museli uvažovať nad štýlom svojej jazdy i obutými pneumatikami. Tieto podmienky sa podarilo najlepšie zvládnuť posádke Martin Koči – Filip Schovánek jazdiacej na Škode Fabia R5. Súťažná dvojica vyhrala osem z dvanástich rýchlostných skúšok a vďaka tomu získala i absolútne prvé miesto. „Teším sa z toho, že sa nám podarilo vyhrať oba dni i celkovo. Mrzí ma, že s Pavlom Valouškom síce máme rovnaký počet bodov, ale podľa pravidiel je majstrom on. Ale som vďačný jemu aj Gregorovi za súboje počas celej sezóny. Nie je z čoho byť smutný a teším sa z tohto krásneho záveru.“ Ako už víťaz prezradil, titul majstra Slovenska vybojovali Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou na Forde Fiesta R5. Posádka k zisku titulu potrebovala dôjsť aspoň v jednej etape na treťom mieste a to sa jej podarilo už v sobotu. Keďže do druhej etapy zo zdravotných dôvodov nenastúpila, na oslavu prvenstva musela počkať do záveru rally.

Druhé miesto v absolútnom poradí získali Grzegorz Grzyb s Jakubom Wróbelom na Škode Fabia R5 a tretie miesto András Hadik s Krisztiánom Kertészom na Forde Fiesta R5. Päťku najrýchlejších doplnili Igor Drotár s Tomášom Plachým a Vlastimil Majerčák s Michaelou Vejačkovou. Skvelé šieste miesto patrilo v cieli Petrovi Gavlákovi s Emilom Horniačkom na Mitsubishi Lancer Evo IX. Posádka po celý víkend bojovala vo svojej triede s dvojicou Richard Pravda – Ondra Krajča a napokon bola úspešnejšou o necelé dve sekundy. Keďže majstrovský titul oslávili už v Trebišove, na Košiciach zbierali najmä body do FIA Majstrovstiev Zóny strednej Európy. „Také ťažké Košice som ešte nešiel. Skomplikoval to dážď a popadané lístie na trati. Boli miesta, kde sme vôbec nevideli trať. Bolo to veľmi nebezpečné, šmýkalo sa. Nakoniec sme sa dobre povozili, ale to víťazstvo bolo riadne vydrené. Podľa všetkého by sme mali byť prví aj v produkčných vozidlách v Zóne.“

Najrýchlejšou posádkou na vozidle poháňanom jednou nápravou boli Martin Kysucký s Pavlom Kušnierom na Peugeote 208 R2. Nováčikmi v triede 5 boli bratia Lapdavskí, ktorí Mitsubishi zamenili za Renault Clio. Toto vozidlo naozaj skvele sadlo, pretože na konci súťaže mohli sláviť prvé miesto v triede 5. Titul majstrov v tejto triede podľa všetkého vybojovali Juraj Keszi s Jánom Šustekom na Seate Leon. Posádka však predčasne z pretekov kvôli technickej poruche odstúpila.

V triede 8 sa radovali Kamil a Erik Švecovci. Bratská dvojica vyhrala túto triedu nielen na Rally Košice, ale aj v celoročnom hodnotení. „Prvý deň bol veľmi náročný, mali sme pár krízoviek. Dnes to bolo lepšie, aj keď ku koncu sme mali nejaký problém s brzdami. Sme v cieli, unavení, ale spokojní. Škoda, že v triede sme sa celoročne vozili len dvaja.“

Jedinou posádkou so zadným náhonom, ktorá dorazila až do cieľa, boli Marek Pazderák s Jozefom Tischlerom na Lade VFTS. Spoločne získali dvanáste miesto a prvé miesto v triede NG1. Celú trať úspešne absolvovala aj jediná ženská posádka v zložení Michaela Debnárová – Lucia Laurincová, ktorej v závere patrila pätnásta priečka.

 

Výsledky 43. Rally Košice:

  1. Martin Koči – Filip Schovánek, Škoda Fabia R5
  2. Grzegorz Grzyb – Jakub Wróbel, Škoda Fabia R5
  3. András Hadik – Krisztián Kertész, Ford Fiesta R5
  4. Igor Drotár – Tomáš Plachý, Škoda Fabia R5
  5. Vlastimil Majerčák – Michaela Vejačková, Ford Fiesta R5

 

Zdenka Frývaldská
Tlačový tajomník 43. Rally Košice

Foto: Daniel Hlinka