Pavel Valoušek s Veronikou Havelkovou neoficiálnymi majstrami Slovenska!

Prvá etapa 43. Rally Košice priniesla napínavé momenty plné adrenalínu a napätia! Neoficiálne výsledky šiestich rýchlostných skúšok zabezpečili Pavlovi Valouškovi s Veronikou Havelkovou zisk druhého titulu majstrov Slovenska v rally.

Za sebou máme prvú etapu Rally Košice, ktorá priniesla šesť rýchlostných skúšok na dvoch tratiach s celkovou dĺžkou 71 kilometrov. Bolo jasné, že jesenné októbrové počasie zamieša kartami, a tak sa aj stalo. Dažďové prehánky, hmla a mokré lístie na lesných rýchlostných skúškach vyvolali v mnohých posádkach rešpekt. Bojovať však potrebovali najmä prvé tri dvojice, ktoré ešte stále mali šancu na zisk titulu majstrov Slovenska. Martin Koči s Filipom Schovánkom a Grzegorz Grzyb s Jakubom Wróbelom potrebovali nutne po oba dni vyhrať, zatiaľ čo Pavlovi Valouškovi s Veronikou Havelkovou stačilo k obhajobe majstrovského titulu získať jedno tretie miesto.

Po celý deň sa o prvú priečku bili práve prvé dve spomínané posádky, obe na Škode Fabia R5, ktoré si prvenstvá v skúškach napokon rozdelili spravodlivo v pomere 3:3. Tretie miesto si celodenne udržiavali Valoušek s Havelkovou na Forde Fiesta R5, ktorým toto stabilné tempo vydržalo až do konca prvej etapy. Týmto výsledkom si celoročne zabezpečili prvenstvo a podľa neoficiálnych výsledkov získali už po druhýkrát v rade titul majstrov Slovenska v rally. „Celý rok to bolo veľmi náročné. Som rád, že sme ukázali, že je to o nás s Veronikou, nie je to o Fabii alebo Fieste. Minulý rok sme boli prví s Fabiou, tento rok s Fiestou. Keď sme získali titul s Fabiou, všetci nakupovali Fabie, dokonca nám vzali aj našu Fabiu. Ďakujeme celému tímu H-Racing, ktorý nám pripravil na posledné preteky skvelé auto. Išli sme to, čo sme potrebovali a naše víťazstvo nemôže pri konzistentných výsledkoch snáď nikto spochybniť“, zhrnul spokojný jazdec.

Prvé miesto si počas celého dňa držali Poliaci Grzyb s Wróbelom, avšak Koči so Schovánkom v poslednej, už nočnej, rýchlostnej skúške poriadne zatiahli a vyhrali ju s náskokom 17 sekúnd, čo im zabezpečilo absolútne prvenstvo v prvej etape. „Na poslednej skúške bola veľká hmla a povedal som si, že to musím skúsiť. Stálo to za to, veril som si v rozpise, takže to nebol až taký problém. Bolo to náročné, ale o to som radšej, že sa nám dnes podarilo vyhrať“, prezradil Martin Koči, ktorý sa takto dostal pred tretieho Grzyba. Štvrté miesto obsadila aj posádka štvrtej národnosti, András Hadik s Krisztiánom Kertészom na Forde Fiesta R5.

Do cieľa prvej etapy nedošlo päť posádok, ktoré zradila technika alebo sa dostali mimo trate. V druhý súťažný deň sa ku posádkam Majstrovstiev Slovenska pridá aj 11 posádok Slovenského rally pohára a jedna dvojica rally školy, na ktoré čaká šesť skúšok na troch tratiach. Na trati ich uvidíme po posádkach hlavného šampionátu.

Neoficiálne výsledky 1. etapy 43. Rally Košice:

  1. Martin Koči – Filip Schovánek, Škoda Fabia R5
  2. Grzegorz Grzyb – Jakub Wróbel, Škoda Fabia R5
  3. Pavel Valoušek – Veronika Havelková, Ford Fiesta R5
  4. András Hadík – Krisztián Kertész, Ford Fiesta R5
  5. Igor Drotár – Tomáš Plachý, Škoda Fabia R5

 

Zdenka Frývaldská

Tlačový tajomník 43. Rally Košice