O absolútnych majstroch Slovenska 2018 rozhodne 44. Rally Košice

Sme tesne pred koncom tohtoročnej sezóny Majstrovstiev Slovenska v rally, ktorá priniesla kalendár so šiestimi súťažami. Päť z nich už máme za sebou, pričom tou poslednou bude už tradične Rally Košice. Uskutoční sa 19.-21. októbra a rozhodne o absolútnych majstroch Slovenska. Pozrime sa na to, čo nám priniesli jednotlivé súťaže.

24. Rally Prešov   13.-14.04.2018
Sezónu 2018 odštartovala aprílová Rally Prešov. Prevzatých bolo 34 súťažných posádok, ktoré mali absolvovať 93 meraných kilometrov na deviatich rýchlostných skúškach počas jedného súťažného dňa. Servisné parkovisko a celé zázemie bolo premiestnené do priestorov spoločnosti Auto Alles na Petrovianskej ulici v Prešove, ktoré sa ukázali ako vyhovujúce a priestranné. Od úvodu rally sme očakávali, kto otvorí túto sezónu najrýchlejšími časmi a treba povedať, že žiadne veľké prekvapenie sa nekonalo. Pri neúčasti Valouška sa do popredia dostali dve dvojice a to Grzyb s Browinskim a Koči s Moznerom. Už v druhej rýchlostnej skúške však Koči dostal defekt a boj o najvyššiu priečku sa tak pre neho rýchlo skončil. Svoju stratu sa síce snažil dohnať, no Grzyb si svoje prvenstvo ustrážil až do cieľa a stal sa absolútnym víťazom. Druhý skončil Koči a tretí mladý Poliak Marczyk. S veľkou radosťou sme na tratiach rally vítali navrátilca Jozefa Béreša. Ten však súťaž nedokončil. Medzi dvojkolkami sa predstavila aj česká dvojica Egon Smékal – Petra Němcová, ktorá svoju konkurenciu prekvapila, keď túto klasifikáciu vyhrala s náskokom troch minút. Do cieľa došlo celkom 25 posádok.

45. Rallye Tatry   24.-26.05.2018
Po mesačnej prestávke sa posádky a celé tímy sťahovali do Popradu. Tradičný mestský okruh, ale aj riadne zmeny počasia a silnú búrku priniesla májová Rallye Tatry. Na jej štart sa postavilo 52 posádok z piatich štátov. Organizátori pre nich pripravili 95 kilometrov na ôsmich rýchlostných skúškach. V piatok v noci odštartovala súťaž divácky mimoriadne obľúbená skúška v uliciach mesta Poprad, ktorú s maličkým náskokom vyhrali Koči s Moznerom pred Grzybom s Browinskim. V sobotu sa pokračovalo v podobnom tempe, akurát s iným počasím. Sucho na niektorých úsekoch vystriedal dážď, servis bol dokonca zaliaty vodou. Aj kvôli tomu bola napokon piata rýchlostná skúška zrušená. Na prvom mieste sa po piatkovom úspechu naďalej držal Koči, ktorý systémom štart-cieľ aj zvíťazil. Druhé miesto získal Grzyb a tretie maďarská posádka Német – Szego. Do cieľa už tentokrát prišli aj Jozef Béreš ml. s Lukášom Šintalom na Mitsubishi a to dokonca na peknom šiestom mieste. Diváci mali okrem toho možnosť vidieť aj Hyundai i20 R5 v podaní Daniela Chwista s Nicolom Arenom.

Agrotec Petronas Rally   14.-16.06.2018
14. ročník Agrotec Petronas Rally v Hustopečiach sa konal v dňoch 14.-16. júna. Dve súťažné etapy tvorilo 12 rýchlostných skúšok na trati dlhej 147,5 kilometrov. Keďže súťaž bola zaradená do slovenského i českého šampionátu, prevzatých bolo až 121 posádok. Piatková etapa sa konala prevažne za tmy a priniesla viacero technických porúch i havárií, ktoré si vyžiadali až štyri voľné prejazdy. V absolútnom hodnotení sa najviac darilo účastníkom svetovej i európskej rally, Janovi Kopeckému s Pavlom Dreslerom, za ktorými na druhom mieste skončili Martin Koči s Radovanom Moznerom. Dve Škody Fabie R5 doplnil na stupňoch víťazov Ford Fiesta R5 s posádkou Jan Černý – Petr Černohorský  Pre Majstrovstvá Slovenska znamenali dve etapy aj dva prídely bodov do celoročného hodnotenia. Prvé dve miesta si spravodlivo podelili Grzyb a Koči, keďže obaja získali jedno prvé a jedno druhé miesto. Na tretej priečke po oba dni skončili Peter Gavlák s Emilom Horniačkom na svojej novej technike Škoda Fabia R5.

Enipro X. Rally Lubeník   13.-14.07.2018
Desiaty, ale zároveň aj posledný ročník Rally Lubeník sa uskutočnil v polovici mesiaca júl. Na štart hlavného šampionátu sa postavilo 38 posádok. Priebeh súťaže bol zaujímavý najmä tým, že do programu sa po rokoch vrátila rýchlostná skúška Peklo, ktorá ozaj preverila jazdecké zručnosti jazdcov. Navyše sa konala za tmy, takže o adrenalín nebola núdza. Dva jej prejazdy zvládli najrýchlejšie Grzyb s Browinskim a jeden prejazd vyhrali Koči s Moznerom. Keďže košická posádka opäť dostala defekt a prepadla sa tak v poradí nadol, v sobotu potrebovala len udržať druhú pozíciu, aby sa jej Grzyb v celoročnom hodnotení veľmi nevzdialil. Poliaci si v Lubeníku prišli po šieste absolútne víťazstvo, ktorým sa dostali do čela tabuľky absolútneho hodnotenia Majstrovstiev Slovenska v rally. Výbornú tretiu pozíciu získali Tomáš Ondrej s Jakubom Slovákom a štvrtú László Német s Jánosom Szegom. Päticu najrýchlejších vozidiel Škoda Fabia R5 uzavreli Peter Gavlák s Emilom Horniačkom. Nastala zmena medzi dvojkolkami, kde získali prvé miesto Martin Kysucký s Pavlom Kušnierom. Ako jazdec sám prezradil, práve toto je typ trate, akú má rád a na akej dokáže víťaziť.

2. DeutschMann® Rallye Trebišov   31.08.-01.09.2018
Po úspešnom prvom ročníku prišiel tento rok na rad aj druhý ročník súťaže DeutschMann® Rallye Trebišov. Nezmenený zostal aj termín na Deň Ústavy SR, rovnako organizátori z Auto klubu Košice a spoločnosti DeutschMann, umiestnenie riaditeľstva i servisu. Novinkou bol mestský okruh v centre mesta Trebišov s dĺžkou 3,05 km, ktorý na trať prilákal veľké množstvo divákov. Tí samozrejme nechýbali ani pri slávnostnom štarte spojenom s hudobným koncertom Petra Nagya. Absolvovať túto náročnú súťaž s desiatimi rýchlostnými skúškami sa rozhodlo 32 súťažných posádok, z ktorých do cieľa dorazilo 24. Absolútne prvenstvo s piatimi vyhratými rýchlostnými skúškami dosiahli Martin Koči s Radovanom Moznerom a to s náskokom 20 sekúnd pred Grzybom s Browinskim. Vďaka tomuto víťazstvu sa Koči dotiahol na Grzyba a pred poslednou súťažou majú obaja rovnaký počet bodov. Kto sa stane absolútnym majstrom Slovenska sa rozhodne až na záverečnej Rally Košice.

44. Rally Košice 19.-21.10.2018
?

 Zdenka Frývaldská
Tlačový tajomník 44. Rally Košice