Trochu štatistík pred 44. Rally Košice

Pred posledným podujatím Majstrovstiev Slovenska v rally v sezóne 2018 je čas pozrieť sa na aktuálne priebežné poradie seriálu a zhodnotiť šance jazdcov na získanie titulov v jednotlivých klasifikáciách.

Trochu histórie
Pri pohľade do histórie sa už stalo zvykom, že o majstrovi Slovenska sa rozhoduje až na poslednom podujatí, čo sú v posledných rokoch Rally Košice, pričom je jedno, či sa boduje samostatne každý deň alebo či posádky získavajú body až po odjazdení celej súťaže. Naposledy bolo o absolútnom víťazovi ešte pred posledným pretekom v sezóne rozhodnuté  v roku 2007, kedy si Václav Pech vyjazdil titul na prvých piatich súťažiach a do Košíc už neprišiel. V nasledujúcich sezónach sa vždy na poslednom preteku rozhodovalo o majstrovi, pričom viackrát neboli len dvaja kandidáti.

Určite sú ešte v pamäti neľútostné súboje o desatiny na trati a niekedy aj mimo nej v posledných rokoch medzi:
2017 Valoušek – Koči,    2016 Valoušek – Grzyb,  2015 Melichárek – Grzyb

Doterajší majstri v ére samostatného Slovenska
Jozef Béreš ml. – 5x
Stanislav Chovanec /CZE/ - 4x
Grzegorz Grzyb /POL/ - 4x
Václav Pech /CZE/ - 3x
Jozef Béreš – 2x
Pavel Valoušek /CZE/ – 2x
Igor Drotár – 1x
Enrico Bertone /ITA/ - 1x
Janusz Kulig /POL/ - 1x
Tibor Cserhalmi – 1x
Jaroslav Melichárek – 1x

Trochu štatistiky
V tomto roku sa do MSR zapojilo 58 rôznych jazdcov, pričom 43 z nich už získalo aspoň bod. Zaujímavé je, že najobsadenejšou bola skupina 3 s 15 rôznymi jazdcami, nasledovaná vozidlami skupiny 2 so 14 jazdcami.
-        19 jazdcov odštartovalo na všetkých uskutočnených podujatiach
-        6 jazdcov došlo do cieľa na každom preteku
-        3 jazdci bodovali pri každom podujatí

O čo sa v Košiciach pôjde
Rally Košice sú zaradené aj do seriálu FIA CEZ Championship v rally, čo znamená že súťaž bude rozdelená do dvoch etáp. Keďže všetky ostatné podujatia MSR na území Slovenska sú jednodňové, je zaužívané samostatné bodovanie oboch súťažných dní. V Košiciach sa teda bude súťažiť v absolútnom poradí o 2 x 30 bodov, čo je dosť veľa, a tak možností, ako by to všetko mohlo ešte dopadnúť, je neúrekom. Zároveň sa do konečného bodového hodnotenia započítajú jazdcom body zo 7 súťažných dní z celkovo 8 uskutočnených.

O čo už nepôjde
Titul majstra je už obsadený v triede 5, ktorý získali Egon Smékal s Petrou Nemcovou, ktorí nenašli premožiteľa ani pri jednom svojom štarte. Nebude sa rozhodovať ani o titule v triede 11, ale to z úplne iného dôvodu – v tejto triede neštartoval dostatočný počet jazdcov a teda nebude možné v zmysle predpisov vyhlásiť majstra SR. Všetko ostatné je ešte otvorené.

Absolútne poradie
Takáto vyrovnanosť tu ešte nebola. Obaja rivali v boji o titul majú rovnaký počet bodov – 165, pričom si striedavo menili v cieli prvé a druhé miesto – Grzyb sa stále dostal do 5 bodovej výhody, pričom Koči ju pri najbližšej možnej príležitosti vymazal. Grzyb tak viedol šampionát celý čas, pričom Koči vedenie čiastočne len zdieľal. Ich náskok je tak výrazný, že ani pri ich neúčasti ich nikto ďalší nemôže predbehnúť. Šance oboch sú tak “skoro” rovnaké.

Oveľa zaujímavejšie z hľadiska kombinácií je možné hovoriť o treťom mieste. Tu je v hre ešte 13 jazdcov !!! Takýto počet sme tu ešte nemali. Najväčšie šance má Gavlák, ktorému súperom bude hlavne Béreš. Pri Gavlákovom zaváhaní by sa ešte mohli tešiť aj Konečný, Smékal, resp. Hanuš. Ostatní jazdci by prichádzali do úvahy v prípade veľmi zlých výsledkov vyššie menovaných + museli by zdolať aj niektorého z kandidátov na majstra, čo je veľmi nepravdepodobné.

Trieda 2
Tak ako v absolútnom poradí, tak aj v rámci triedy je všetko otvorené – absolútny víťaz bude zároveň aj víťazom tejto triedy.

Trieda 3
Zatiaľ vedie Béreš (95) pred Konečným (82) a Lapdavským (62). V rámci tried sa bude rozdeľovať len 40 bodov, ale aj tie by Lapdavskému stačili v prípade nebodovania Béreša s Konečným. Béreš k istote titulu potrebuje minimálne dve štvrté miesta, resp. nejaký ich ekvivalent, samozrejme ak budeme predpokladať maximálny bodový zisk na strane zatiaľ druhého Konečného.

2WD, Trieda 6, Juniori
A prečo sú tieto tri klasifikácie spojené? Spája ich jedno meno – Martin Kysucký. Ten bude v Košiciach bojovať na týchto troch frontoch o tri rôzne tituly majstra, pričom v každej klasifikácii mu bude hlavným súperom niekto iný. Bude teda musieť počas preteku zohľadňovať v svojom boji nie len to, čo môže získať, ale aj to, čo môže stratiť.
-        V klasifikácii 2WD mu bude súperom Egon Smékal, ktorý má bezpečný náskok a len jeho nebodovanie ani v jednom dni a súčasne maximálny bodový zisk Kysuckého môže Smékalovi vyfúknuť druhý tohtoročný slovenský titul.
-        V triede 6 bude jeho hlavným súperom Martin Koiš, ktorého od zatiaľ vedúceho Kysuckého delí 1 bod. Bez šance nie je ani Roland Pecuch s 9-bodovou stratou.
-        V klasifikácii Junior je Martinovym súperom Ján Ďurej, pred ktorým má 13 bodový náskok.

Pri Kysuckom je aj ďalšia zaujímavosť. Tento rok štartoval s Pavlom Kušnierom a Róbertom Pečnerom, pričom s obomi dosiahol rovnaký bodový zisk – 2x víťazstvo a 1x odstúpenie /trieda 6 a Junior/. V prípade, ak by v Košiciach odštartoval s niekým iným a dokázal by oba dni vyhrať, stal by sa majstrom s novým spolujazdcom v triede 6 aj v Junioroch. Teda je tu možnosť, že majstrom Slovenska sa stane niekto, kto zatiaľ tento rok ešte neštartoval :). A ponuky sa teraz budú hrnúť.

Trieda 7
Majstrom sa už môže stať len Plichta so Svatom, potrebuje ale malú výpomoc svojho súpera – teda štart Daniela Matúša v Košiciach.

Trieda 8
Zatiaľ vedie Kamil Švec. K ubráneniu svojho umiestnenia potrebuje 21 bodov alebo jeden deň vyhrať. 21 bodov odpovedá napr. tretiemu a štvrtému miestu, čo by pri dojazde do cieľa malo byť dosiahnuteľné. Ak by sa mu to nepodarilo, do hry sa dostáva Petr Krajča a Michaela Debnárová.

Historické vozidlá
Podobne ako v triede 7, je nutná rovnaká pomoc súperov, ale v tomto prípade hovoríme o minimálne troch, čo nie je veľmi reálne.

Ako tieto všetky súboje dopadnú sa dozvieme už o necelé tri týždne na 44. Rally Košice.

 

Rastislav Bánoci
a Tlačové stredisko 44. Rally Košice