Koči s Moznerom vyhrali 44. Rally Košice a získali titul majstrov Slovenska

Absolútne víťazstvo na 44. Rally Košice oslávila košická posádka Martin Koči – Radovan Mozner, ktorá vyhrala 11 z trinástich rýchlostných skúšok. Tento výsledok jej po úspešnej sezóne vyniesol titul absolútnych majstrov Slovenska v rally za rok 2018.

Dve náročné etapy v jesennom chladnom počasí absolvovali posádky 44. ročníka Rally Košice. Na štart sa postavilo 33 posádok slovenského šampionátu, dve posádky Rally Legend, 11 dvojíc Slovenského rally pohára a dve dvojice rally školy. Treba uznať, že pri náročných podmienkach na trati, bolo najväčším úspechom doraziť až na cieľovú rampu. Niektoré posádky sa okrem toho museli sústrediť aj na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku, ktorý by im mohol priniesť majstrovský titul. Práve túto úlohu mala aj domáca posádka Martin Koči – Radovan Mozner. Jej bodový stav bol pred súťažou totiž rovnaký ako nazbierané body Grzegorza Grzyba s Boguslawom Browinskim. Poľská posádka však už v sobotu zo súťaže odstúpila, a tak to mali Koči s Moznerom o niečo jednoduchšie. Prvú etapu dokázali vyhrať s náskokom takmer jednej minúty a v druhej etape svoj náskok pred konkurenciou ešte zvýšili. „Veľmi sa teším, že sa nám podarilo vyhrať domácu súťaž Rally Košice a získať titul majstrov. Je to nádherný pocit. Bolo vidieť ako celý náš tím krásne fungoval a všetci spolupracovali. Tým sa chcem poďakovať tímu, rodine a všetkým, ktorí sa na tom podieľali. Keďže včera nám vypadla najväčšia konkurencia, dnes to bolo skôr o tom rozume a konzistencii“, prezradil mladý Košičan.

Na druhom mieste v absolútnom poradí skončili Peter Gavlák s Emilom Horniačkom. Pri premiérovej sezóne na vozidle špecifikácie R5 dosiahli v celoročnom hodnotení výborné tretie miesto za Kočim a Grzybom. „Včera pred nami boli favoriti, ktorí by boli určite rýchlejší ako my, no vypadli. Jazdíme v R5 prvý rok a stále máme svoje rezervy. Rátal som s tým, že by sme v Košiciach mohli súťažiť o bedňu. To, že z toho vyšlo druhé miesto, je len čerešnička na torte na konci celej sezóny“. Spokojnosť okrem Gavláka neskrýval ani Igor Drotár. Ten so svojím spolujazdcom Imrichom Ferenczom skončil v prvej etape na treťom, v druhej etape na piatom a celkovo na treťom mieste. Vyhral dokonca aj jednu rýchlostnú skúšku. Po troch nedojazdených súťažiach je tento výsledok viac než dobrý. „Nepredpokladal som až takéto dobré umiestnenie. A to musím povedať, že ráno sme zvolili veľmi zlé nastavenie auta aj pneumatiky. Do druhej sekcie nám Igor Bacigál prestavil auto. Potom už fungovalo naozaj skvele, dalo sa s ním ísť rýchlo, len si na to treba zvyknúť.“

Štvrté miesto v prvej etape a tretie miesto v druhej etape získali Jozef Béreš ml. s Lukášom Šintalom na vozidle Mitsubishi Lancer Evo IX. Posádka bola po oba dni najrýchlejšou v triede 3, v ktorej získala aj majstrovský titul. „Poslednú sekciu som išiel len na dojazd, lebo som vedel, že máme dostatočný náskok. Stále mi ale nedal pokoj Igor Drotár, ktorý bol pred nami len pár sekúnd. Vedel som však, že keď trať oschne, náš Myšiak nebude stíhať. Ale skúsil som to, zvolil som aj iné pneumatiky. Skúsil som ísť paľbu, ale na Igora to aj tak nestačilo. Bol to super boj, som spokojný.“ Najrýchlejším vozidlom s jednou poháňanou nápravou bol Peugeot 208 R2 dvojice Martin Kysucký – Rudolf Kouřil. Martin týmto výsledkom získal prvenstvo medzi juniormi aj v triede 6.

44. Rally Košice – Absolútne poradie

1. KOČI-MOZNER, ŠKODA Fabia R5 1:18:23.8
2. GAVLÁK-HORNIAČEK, ŠKODA Fabia R5 + 1:33.0
3. DROTÁR-FERENCZ, ŠKODA Fabia R5 + 2:16.3
4. BÉREŠ-ŠINTÁL, MITSUBISHI Lancer Evo IX + 2:18.8
5. KONEČNÝ-LEJKO, SUBARU WRX Sti + 5:12.5

Zdenka Frývaldská
Tlačový tajomník 44. Rally Košice