45. ročník Rally Košice je zaradený do viacerých seriálov

Už o  tri dni je uzávierka prihlášok na poslednú súťaž slovenského šampionátu v rally súčasných aj historických automobilov, 45. Rally Košice, ktorá tým rozhodne o majstroch vo viacerých kategóriách.

Súťaž je okrem najvyšších národných šampionátov zaradená aj do FIA Majstrovstiev Zóny strednej Európy v rally (FIA Central European Rally Championship) ako desiate podujatie seriálu a ako deviate a zároveň posledné do FIA Majstrovstiev Zóny strednej Európy v rally historických automobilov.

Výsledky v seriáli FIA CEZ súčasných vozidiel sa hodnotia v troch klasifikáciách. Prvou - CEZ1 - je absolútna klasifikácia, v ktorej dominujú vozidlá špecifikácie R5, CEZ2 je klasifikácia produkčných vozidiel a klasifikácia CEZ3 zahrňuje vozidlá poháňané jednou nápravou (2WD).

V súčasnosti sú výsledky vo všetkých klasifikáciách ešte otvorené, poradie zamiešajú aj Rally Košice a súčasne organizovaná Rally Jahorina v Bosne a Hercegovine a o týždeň neskôr sa všetko uzavrie na Rally Idria v Slovinsku.

Historici vo FIA CEZ sú rozdelení do štyroch kategórií podľa roku výroby ich vozidiel. Majú za sebou už osem súťaží a výsledky by sa mali potvrdiť práve po košickej rally.

Súčasťou každej slovenskej súťaže je aj klasifikácia Slovenského rally, pohára, ktorej predpisy prešli v uplynulých štyroch rokov viacerými úpravami. V tomto ročníku seriálu súťažia naši „poháristi“ na dvojetapových podujatiach zaradených do seriálu SRP v obe súťažné dni.

Na rýchlostných skúškach v okolí Košíc by sa nám podobne ako na ostatných rally, ktoré sú súčasťou slovenského šampionátu mali predstaviť aj vozidlá súťažiaci v novej disciplíne a to v rally pravidelnosti. Táto klasifikácia je vyhradená pre historické automobily, ktoré však nezápolia o čo najrýchlejší prejazd traťami rýchlostných skúšok ale o to, aby dosiahli vopred stanovený čas a teda aj vopred stanovenú priemernú rýchlosť na jednotlivých skúškach.

Všetky dôležité dokumenty k 45. ročníku Rally Košice sú zverejnené na webstránke organizátora kosice.rallye.sk a prihlasovanie prebieha na stránke SAMŠ (sams-asn.sk).

Auto Klub Košice